Zordaki Onlu

Morgan Stanley’den yeni tanım..

Morgan Stanley’in Kırılgan Beşli’si unutulmaya yüz tuttuğu sırada, yeni bir tanımla daha karşılaştık yeni tanım Zordaki Onlu.. (Troubled Ten) Çin’in yuanı devalüe etmesiyle birlikte olumsuz etkilenmesi beklenen ekonomiler zordaki ekonomiler olarak tanımlandı. Çin ile ticari ilişkileri yüksek olan söz konusu ekonomiler yuanın değer kaybetmesinden olumsuz etkilenebilecek ülkeler arasında.

 

Grafikte ülkelerin toplam ihracatının ne kadarlık payını Çin’e yaptığı gösteriliyor. Avustralya ve Güney Kore ihracatının %30’dan fazlasını Çin’e gerçekleştiriyor. Dolayısıyla yuanın değer kaybetmesi ihracatı olumsuz etkileyebilir. Grafikte yer almayan Güney Afrika’nın Çin’e ihracatı ise toplam ihracatının %37’sine karşılık geliyor.

152863-re Zordaki Onlu

Kırılgan Beşli: Türkiye, Güney Afrika, Brezilya, Hindistan ve Endonezya

Zordaki Onlu: Brezilya, Kolombiya, Şili, Güney Afrika, Peru, Rusya, Tayland, Singapur, Tayvan

152864-1 Zordaki Onlu

IMF tahminlerine göre küresel ekonomi, Japonya, Avrupa ve ABD’nin güçlü genişlemeci para politikalarına rağmen 2009’dan bu yana en düşük hızda büyüyebilir. Küresel ekonominin ılımlı seyretmesi Çin’in ihracatını olumsuz etkileyebilir. Çin 11 Ağustos’da aldığı kararla birlikte malumu ilan etmiş oldu. Gelişen ülke kurlarına ilişkin algı ilgili tarihten bu yana zayıf kalmaya devam ediyor. Çin yönetiminin kapsamlı bir “mali paket” açıklaması durumu mevcut trendi tersine çevirecek bir gelişme olabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap