Zeybekci: TL’nin değer kaybından endişe duymaya gerek yok

zeybekci Zeybekci: TL'nin değer kaybından endişe duymaya gerek yok

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “TL’nin döviz karşısında, daha doğrusu dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili bizim endişe duymamızı gerektirecek bir şey yoktur. Aşırı oynamalar, kırılmalar olmaması kaydıyla yaşanan gelişmeleri normal olarak görüyoruz ve önümüzdeki süreçte piyasanın kendi dengeleriyle, kendi dinamikleriyle sağlayacağı seviyeler bizim için kabul edilebilir seviyelerdir.” dedi.

Bakan Zeybekci, Türkiye İnovasyon Haftası Adana etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Dolar kurundaki yükselişe” ilişkin sorusu üzerine Bakan Zeybekci, “Kamu ve özel sektörün döviz bazında dış borçlarına ve kısa vadeli yükümlülüklerimize baktığımız zaman, şu andaki yaşanan, TL’nin döviz karşısında, daha doğrusu dolar karşısındaki değer kaybıyla ilgili bizim endişe duymamızı gerektirecek bir şey yoktur. Aşırı oynamalar, kırılmalar olmaması kaydıyla yaşanan gelişmeleri normal olarak görüyoruz ve önümüzdeki süreçte piyasanın kendi dengeleriyle, kendi dinamikleriyle sağlayacağı seviyeler bizim için kabul edilebilir seviyelerdir.” diye konuştu.

Zeybekci, teksil sektörüne ilişkin soruyu yanıtlarken bu sektörleri desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla ihracata verdikleri desteklerin 2017 için 2016’ya göre üç kat artığını belirten Zeybekci, şöyle devam etti:

“Bu desteklerin arttırılması için çalışmalara devam ediyoruz. Yeni bir ihracat seferberliği. 2,5 milyar dolardan, 150 milyar dolara çıkaran o ruhu yeniden 150 milyardan 500 milyar dolara doğru nasıl tetikleyebiliriz… İnovasyon Haftası bizim için son derece önemli. Katma değeri yüksek, bize ait tasarımlarla patentlerle dizaynlarla artık ihracatımızı zenginleştirmek, buna göre yeniden konfigüre etmekle ilgili bu adımları atmak zorundayız. Çünkü burada tıkandık.”

28 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap