Zayıf Euro ve Kazananlar

İhracat..

ECB’nin 22 Ocak itibariyle açıkladığı “kapsamlı parasal genişleme” programıyla birlikte Euro diğer para birimleri karşısında değer kaybediyor. Euro’nun değer kaybetmesiyle ihracat ivme kazanıyor. Basit olarak denklem bu şekilde. 2014 yılı yaz aylarından bu yana Euro, 21 ticari partnerinin para birimine göre %13 değer kaybetmiş durumdadır. Euro’nun değer kaybetmesi kur üzerinden enflasyon ithalatı anlamı da taşıyor. Parasal genişleme neticesinde Euro cinsi varlıklara talep azalıyor. Böylelikle de para biriminin zayıflaması sağlanıyor.

90190-1 Zayıf Euro ve Kazananlar

Euro Bölgesi dışına ihracatın toplam ihracattaki payı üye ülkeler itibariyle gösterilmiştir. Bir diğer deyişle Euro’nun değer kaybından en fazla fayda sağlayan ülkeler sırasıyla grafikte gösterilmiştir. Euro Bölgesi dışına ihracatın toplam ihracattaki payı Malta’da %68 seviyesinde iken, Lüksemburg’da %27 seviyesinde. İhracattın büyümedeki payı ise, çeper ülkelerde görece düşük durumdadır. Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya’da ihracatın büyümede payı %15’ten daha az seviyede. Hollanda, Belçika ve Almanya’da ise ihracat önemli bir büyüme dinamiği konumunda.

90191-2 Zayıf Euro ve Kazananlar

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap