Yurtiçi Piyasalarda TCMB Etkisi Devam Ediyor

393955 Yurtiçi Piyasalarda TCMB Etkisi Devam Ediyor

Küresel piyasalarda dün öne çıkan en önemli gelişme İngiltere Başbakanı Theresa May’in açıklamaları oldu. Başbakan May açıklamalarında Avrupa’dan değil Avrupa birliğinden çıktıklarını vurgulayarak yumuşak Brexit sürecine işaret etti. Ayrıca May, AB ile gümrük anlaşması yapmak istediklerini de sözlerine ekledi. Bu gelişmeler sonrası sterlin varlıklarında sert yükselişler yaşanırken Sterlin Dolara karşı %3 değer kazandı. İngiltere borsası ise satıcılı işlem gördü ve FTSE100 endeksi %1.5’a yakın düştü. Euro bölgesine ise haftanın ikinci işlem gününde beklentilerin altında kalan ZEW ekonomik verileri ile Theresa May’in açıklamaları yön verdi. Almanya ve Euro bölgesi verilerinin etkisiyle değer kaybeden Euro varlıkları Theresa May’in açıklamaları sonrası yeniden yükselişe geçti. Euro Dolara Karşı %1’e yakın değer kazandı. Dax endeksi ise %0.10 üzerinde satıcılı işlem gördü.
Yurtiçi piyasalara ise, TCMB hamleleri yön vermeye devam ediyor. Dün TCMB 4. kez üst üste repo ihalesi açmazken bankaları yeniden geç likidite penceresine yönlendirdi. Dün akşam ki haberlerde ise Merkez Bankasının döviz swapı ile TL’yi destekleyecek çalışma yaptığı vardı. Ayrıca TCMB Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları piyasasının açılması kararı ile döviz maliyetlerini düşürmeyi ve piyasa esnekliğini artırmayı hedefledi. Bu gelişmeler sonrası TL varlıkları güçlü seyrini korurken Dolar, Türk Lirasına karşı %1.17 değer kaybetti.
ABD tarafında ise FED başkanları ve Trump’ın danışmanının doların fazla güçlü olduğuna vurgu yapması ilk tepki olarak dolar varlıklarının değer kaybetmesine neden oldu. Trump’ın görevi devralmasından hemen önce danışmanının bu açıklamayı yapması, seçilmiş ABD Başkanının açıklanan ilk 100 günlük eylem planını uygulayıp uygulayamayacağı hakkında endişeleri arttırdı. Bu etkilerle birlikte ABD borsaları satıcılı işlem görürken S&P500 ve Nasdaq %0.60’a yakın değer kaybetti.
Petrol tarafında ise küresel çapta değer kaybeden dolar etkili olurken petrol fiyatları karışık seyretti. Ham petrol fiyatları %0.20’ye yakın değer kazanırken Brent petrol %0.70 üzerinde değer kaybetti.

USDTRY ANALİZİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) art arda izlediği sıkı likidite politikasının ardından dün akşam saatlerinde yeni bir karar aldı. TCMB, Türk lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin ve araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla Türk lirası depoları karşılığı döviz depoları piyasasının açılmasına karar verdi. Dolar kuru bu karar sonrası 3.77 seviyesinin altına geriledi. Yeni günde TCMB’nin bu kararı kur üzerinde etkisini sürdürmeye devam edebilir. ABD tarafında ise, enflasyon rakamları, Bej kitap, FED üyelerinin ve FED başkanı Yellen’ın açıklamaları yakından izlenecektir. Teknik olarak incelendiğinde, kısa vadeli düşüş kanalının oluştuğu kurda 3.7520 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi durumunda geri çekilme isteği görülebilir ve 3.7160-3.6960 destek seviyeleri olarak ön plana çıkabilir.

EURTRY ANALİZİ
İngiltere başbakanı Theresa May’in açıklamaları Euro varlıklarına değer kazandırsa da TCMB hamleleri paritedeki yükselişleri sınırlandırıyor. Gün içinde Euro bölgesi enflasyon verileri volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak incelediğimizde, kısa vadeli düşüş kanalı içindeki hareketini sürdüren kurda 4.0170 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi halinde 3.9900-3.9575 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 4.0170 desteği üzerinde kalınması halinde ise, 4.0530-4.0640 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Euro bölgesinde dün açıklanan veriler beklentilerin altında kalırken İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB ile ilgili açıklamaları Euro varlıklarının değer kazanmasına neden oldu. Ayrıca Trump’ın danışmanı ve FED bölgesel başkanlarının doların fazla güçlü olduğuna vurgu yapması sonrası dolar küresel çapta değer kaybetti. Gün içinde açıklanacak ABD enflasyon verileri ve FED başkanlarının konuşmaları hareketliliği artırabilir. Ayrıca Euro bölgesinde enflasyon verileri de takip edilecek önemli veriler olarak ön plana çıkıyor. Teknik görünüme baktığımızda, yükseliş kanalının oluştuğu paritede 1.0720 direncinin aşılması durumunda yükseliş isteği sürebilir. 1.0750-1.0800 yükseliş isteğinin devamında direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 1.0670 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi halinde ise, 1.0630-1.0600 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
İngiltere başbakanı Theresa May’in Brexit süreciyle alakalı ılımlı açıklamaları altın fiyatlarında bir miktar geri çekilmelere neden olsa da ABD yetkilileri ve Fed bölgesel başkanlarının doların fazla güçlü olduğuna vurgu yapmaları sarı metaldeki yükselişleri destekliyor. Gün içinde FED başkanlarının konuşmaları ve ABD enflasyon verileri takip edilecek. Teknik olarak incelendiğinde, yükseliş kanalını koruyan altında 1218 direncinin aşılması durumunda 12221228 direnç seviyeleri test edilmek istenebilir. 1212 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi halinde ise, 1207-1202 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

PETROL ANALİZİ
Küresel çapta değer kaybeden dolar sonrası petrol fiyatlarında karışık seyir devam ediyor. Öte yandan hafta içinde Suudi Arabistan petrol bakanının küresel arzı kısma anlaşmasının 6 aylık süreçle kısıtlı kalabileceği açıklamaları petrol fiyatları üzerinde etkili oluyor. Bu gece açıklanacak APİ petrol stokları verisi volatiliteyi artırabilir.
1- Ham Petrol Analizi
Yükseliş trendini devam ettiren ham petrolde 53.60 direncinin aşılması halinde yükseliş isteği sürebilir. 54.05-54.40 yükseliş isteğinin devamında direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Söz konusu direncin aşılamaması halinde ise, 53.10-52.80 destek seviyeleri olarak izlenebilir. 

2- Brent Petrol Analizi
53.60 seviyesinden gelen alımlarla yükselişini sürdüren brent petrolde 55.90 direncinin aşılması halinde yükseliş isteği devam edebilir. 56.50-56.90 yükseliş denemelerinde direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Söz konusu direncin aşılamaması halinde ise, 55.30-54.95 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Yükseliş trendinin devamı için 57 dolar seviyesi üzerinde kalıcı olması gerekebileceğini de belirtelim.

18 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap