Yurtiçi Piyasalarda Fitch Bekleyişi

BcRtmykQP0IxAAAAAElFTkSuQmCC Yurtiçi Piyasalarda Fitch Bekleyişi

Yurt içi piyasalarda dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hamleleri takip edildi. TCMB repo ihalesi açmamaya devam ederken döviz deposu TL faizini %11’e yükseltti. Ayrıca Merkez Bankası resmi twitter hesabından sıkılaşmanın güçlenmeye devam ettiğini işaret eden grafikler paylaştı. Buna karşın piyasalar son günlerde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in raporunu fiyatlamaya devam ediyor. Fitch bugünkü kritik kararı öncesi yayımladığı raporda küresel bazda not indirimleri olabileceğine işaret etmişti. Bu gelişmeler sonrası dün Dolar, Türk Lirasına karşı %0,50 üzerinde değer kazanırken Euro/TL paritesi yatay seyretti. Öte yandan yabancı yatırımcıların devlet iç borçlanma senetleri (DİBS)’ten çıkıp hisse senedi alımlarına yönelmesi Borsa İstanbul tarafını olumlu etkilerken BİST 100 endeksi dünü %0,84 primli kapattı.
ABD tarafında ise Trump’ın politikaları etkili olmaya devam ediyor. ABD yeni başkanı, Meksika sınırına duvar örmeyi öngören kararnameyi imzaladığını açıkladı. Bu gelişmeler küresel piyasalara Trump’ın ilk 100 günlük eylem planını uygulayabileceği sinyallerini verirken doların küresel çapta değer kazanmasına neden oldu. Buna karşın dün açıklanan ABD verileri beklentileri karşılayamadı. Dolar endeksi %0.60 üzerinde yükselirken ons altın fiyatları ise %1 üzerinde düştü. ABD borsalarına ise dün yatay görünüm hakimdi.
Avrupa tarafında ise İngiltere’nin Brexit süreci fiyatlanmaya devam ediyor. İngiltere hükümeti 50. Maddeyi parlamento onayına sundu ve 31 Ocak’ta görüşmelerin başlayacağını açıkladı. Öte yandan İngiltere tarafında büyüme verilerinin beklentileri karşılaması sonrası sterlin varlıkları değer kazansa da güçlü dolar karşısında kazançlarını koruyamadı. Bu gelişmeler sonrası Sterlin, Dolara karşı %0.30 üzerinde değer kaybederken Euro/Dolar paritesi %0.70 üzerinde geri çekildi.
Petrol tarafında ise küresel çapta üretimi kısma hamleleri, ABD tarafından açıklanan petrol stoklarındaki artışa rağmen petrol fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Ham petrol ve Brent petrol fiyatları dün %2 ‘ye yakın değer kazandı.

USDTRY ANALİZİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz kararı sonrası sıkılaşma hamleleri TL varlıklarına olumlu yansıdı. Ancak hafta içinde Fitch’in açıkladığı raporda küresel çapta not indirimleri olabileceğine işaret etmesi kurun bir miktar yükselmesine neden oldu. Bugün Türkiye tarafında kritik Fitch kararı takip edilecek. ABD tarafında ise büyüme oranı ve Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verileri volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak incelendiğinde, kurda 3.8670 direncinin aşılmakta zorlanıldığını görüyoruz. Bu direncin aşılması durumunda kurda 3.8830-3.9080 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 3.8670 direncinin aşılamaması halinde ise, 3.8430-3.8190 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ
Avrupa tarafında yaşanan Brexit süreci Euro varlıklarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Dün Türkiye tarafında ise kritik Fitch kararı öncesi Merkez Bankası’nın sıkılaşmayı işaret eden hamleleri takip edildi. Bugün Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu açıklaması beklenirken Euro Bölgesi için önemli bir veri akışı bulunmuyor. Teknik olarak bakıldığında, yükseliş isteğinin sürdüğü kurda 4.1460-4.1625 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 4.1190 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi halinde ise, 4.0940-4.0730 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

EURUSD ANALİZİ
Dün ABD tarafında açıklanan Hizmet PMI dışındaki veriler beklentileri karşılamadı. Buna karşın Trump’ın ilk 100 günlük eylem planını uygulayacağı beklentileri dolara küresel çapta değer kazandırdı. Öte yandan Avrupa Bölgesinde ise Brexit sürecinin başlaması Euro varlıkları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bugün ABD tarafında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verileri takip edilecek. Euro bölgesinde ise önemli bir veri akışı bulunmuyor. Teknik fiyatlamalara bakıldığında, yükseliş kanalının korunduğu paritede 1.0700 direncinin aşılması durumunda yukarı yönlü hareketler görülebilir ve 1.0740-1.0770 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Söz konusu direncin aşılamaması halinde ise, 1.06601.0630 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
ABD yeni başkanı Trump’ın büyümeyi destekleyen politikalarını uygulayacağı beklentileri küresel çapta dolar varlıklarına değer kazandırmaya devam ediyor. Bu gelişmeler dolar endeksinde de yükselişlere neden olurken sarı metal fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Bugün ise ABD tarafında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri verileri hareketliliğe neden olabilir. Teknik fiyatlamalara bakıldığında, kısa vadeli düşüş kanalının korunduğu sarı metalde 1180 desteğinin öne çıktığını görüyoruz. Bu desteğin üzerinde kalındığı takdirde 1186-1191 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 1180 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi halinde ise, 1173-1170 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

PETROL ANALİZİ
Hafta içinde petrol stok verilerinde ki artışa rağmen ABD başkanı Trump’ın büyümeyi destekleyen politikaları sonrası ABD tarafında enerji talebinin artacağı beklentileri petrol fiyatlarında ki yükselişleri destekliyor. Akşam saatlerinde ABD tarafında açıklanacak sondaj kuyusu sayısı volatiliteyi arttırabilir.
HAM PETROL ANALİZİ
Yükseliş isteğinin sürdüğü ham petrolde 54.00 direncinin öne çıktığını görüyoruz. Bu direncin aşılması durumunda emtiada yükseliş isteği görülebilir. 54.30-54.90 yükseliş denemelerinde direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Söz konusu direncin aşılamaması halinde ise, 53.5053.00 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Hafta başından bugüne kazancı yüzde 1,40’ı bulan brent petrolde 56.45 direncinin aşılmakta zorlanıldığını görüyoruz. Bu direncin aşılması durumunda emtiada yükseliş isteği sürebilir ve 56.80-57.30 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 56.45 direncinin aşılamaması halinde ise, 55.95-55.40 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

-destek yatırım

27 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap