Yunanistan ve Sermaye Kontrolleri

2016 yılının ortasında kalkabilir.

Yunanistan’da seçimlerin tekrarlanması sürecinde getirilen sermaye kontrolleri sürüyor. Yunan halkı duruma alışmış gözüküyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin %81’i sermaye kontrollerinin 2016’nın ikinci yarısına kadar kalacağını düşünüyor. Ankete 9-16 Ekim tarihleri arasında 16 ekonomist katılım gösterdi. Yunan yetkililer sermaye kontrollerinin 2016 yılından itibaren kaldırılmasını bekliyor. Piyasa katılımcıları ise bu tahmini oldukça iyimser buluyor. AB yetkilileri sermaye kontrollerinin kaldırılması için reform paketinin uygulandığı yönünde daha fazla kanıt görmek isteyebilir.

 

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras 16 Ekim Cuma günü yaptığı konuşmasında yeniden sermayelendirme aşamasının yıl sonuna doğru tamamlanacağını yinelemişti. Güney Kıbrıs örneğinde olduğu gibi mevduat kesintisi de bir diğer seçenek olarak görülebilir.

170803-1 Yunanistan ve Sermaye Kontrolleri

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap