Yunanistan ve Mevduat Çıkışı

Yunanistan’da mevduat çıkışı yakın dönemin önemli bir tartışma konusu.

Yunanistan’da mevduat çıkışı yakın dönemin önemli bir tartışma konusu. Yunanistan MB tarafından geçtiğimiz gün itibariyle açıklanan veri mevduat çıkışı neticesinde Yunan Bankaları’nın daha fazla sermaye desteğine ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Ocak ayı itibariyle mevduatlar 12 milyar Euro tutarında gerilemiş durumda. Söz konusu veri tutulduğundan bu yana aylık bazda en büyük mevduat çıkışı olarak Ocak 2015 tarihi görülüyor. Toplam mevduatlar ise yaklaşık olarak 155 milyar euro seviyesiyle 2005’ten bu  yana en düşük seviyede.Yunanistan’da Ocak ayı itibariyle sonuçlanan seçimlerin Syriza’nın zaferiyle sonuçlanması mevduat sahiplerini endişelendiriyor.

 

Şubat ayına ilişkin veri de zayıf gerçekleşebilir. 4 Şubat itibariyle ECB Yunan hükümet tahvillerine garantör olmayacağını açıklamıştı. Yunan bankaları için bu nedenle Acil Likidite Yardım Programı (ELA) sistemi neredeyse tek başvuru mercii olarak kalıyor. 

66771-1 Yunanistan ve Mevduat Çıkışı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap