Yunanistan Seçimlerine Doğru

20 Eylül Pazar

Yunanistan’da 20 Eylül’de erken genel seçimler gerçekleştirilecek. Seçim yarışı Başbakan Alexis Tsipras ve Yeni Demokrasi Partisi lideri Vangelis Meimarakis arasında geçecek. 15-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen seçim anketi sonuçları Yeni Demokrasi Partisi’nin %28,4, Syriza’nın %29 oy alacağına işaret ediyor.

 

Yunanistan 10 yıllık tahvil faizi 23 Aralık 2014’te görmüş olduğu seviyeden 20 baz puan düşerek 8.37% seviyesine gerilemişti. Temmuz’da ise söz konusu faiz oranı %19,58 seviyesine yükselmişti. Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında kreditörlerle görüşmelerin tıkanmasıyla birlikte ülkenin birlik dışına çıkacağı endişeleri yükselmişti. 13 Temmuz’da Euro Bölgesi liderleri ve Yunanistan heyeti arasında 22 saat süren görüşmeler sonucunda 86 milyar euro tutarındaki 3. kurtarma paketi kabul edilmişti. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın seçim bildirisiyle ters düşen uygulamalara gitmesi erken seçime neden olmuştu.

162128-1 Yunanistan Seçimlerine Doğru

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap