Yunanistan Seçimleri ve Senaryolar

25 Ocak Karar Günü

Yunanistan’da erken seçimler 25 Ocak tarihinde yapılacak. En son anketlere göre yarışı aşırı sol parti Syriza 3 puan kadar önde götürmeye devam ediyor. Syriza’nın seçimleri kazanması sonrasındaki politika duruşunun ne olacağı sorusu yakın zamanda fazlasıyla gündemde. Syriza seçimleri kazanması durumunda kreditörlerle yeniden görüşerek borçları yeniden yapılandırmaya gideceğine ifadelerinde yer veriyor. Bir diğer senaryo ise daha düşük ihtimal olmak üzere Euro’dan çıkmak üzerine kurulu. Senaryolar üzerine biraz düşünmek gerekiyor.

 

Senaryo 1: Syriza’nın Mutlak Zaferi

Kemer sıkma paketi karşıtı Syriza partisi, Mayıs’tan bu yana her ankette yarışı önde götürüyor. Yunan seçim sistemi %35 üstünde oy alan partiye 300 sandalye içeren parlamentoda en az 50 sandalye imkanı sağlıyor. Syriza’nın %35 üstü oy alması durumunda parlamentoda hakim durumda olması söz konusu olabilir.

 

Yunanistan 2010’dan bu yana finansal yardım alıyor. Şubat itibariyle 240 milyar Euro tutarında bir borç geri ödemesi bulunan ülkenin bunu ödeyecek bir gücü yok. Syriza’nın seçim programını fonlayabilmesi için daha fazla kaynağa ihtiyacı bulunuyor. Yeni hükümetin güçlü bir demokratik çoğunlukla gelmesi durumunda troyka yetkilileri borçların yeniden yapılanması hususunda “daha fazla” esneklik gösterebilir.Daha önceki borç yapılandırması 2012’de gerçekleştirilmiş, kreditörlere olan borçların bir kısmı silinmişti.

 

Bloomberg tarafından yapılan hesaplamaya göre 315 milyar Euro tutarında kamu borcunun %48’inin “saç traşına” uğraması durumunda Euro Bölgesi ortalaması yakalanabilir. İtalya ise Yunanistan’ın ardından en yüksek oranda kamu borcuna sahip olan ülke konumundadır.

 

Yunanistan’ın Euro’dan çıkma ihtimali ise oldukça düşük bir ihtimal olarak görülüyor. PEW Research tarafından yapılan araştırmaya göre Yunan halkının %66’sı Euro’da kalmaktan yanadır. İtalya ise, %45 ile Euro’da kalmak konusunda en az istek duyan Bölge üyeleri arasında geliyor.

48337-2 Yunanistan Seçimleri ve Senaryolar

Senaryo 2: Syriza’nın Koalisyonla Birlikte Yönetime Gelmesi

Syriza’nın koalisyona gitmesi durumunda, ideolojik farklılıklar dolayısıyla eski Başbakan Samaras’ın partisi Yeni Demokrasi ile anlaşması çok düşük ihtimal görülüyor. Üçüncü sırada yer alan Potami partisiyle bir koalisyon en büyük olasılık görülüyor. Potami Syriza’ya görece daha ılımlı bir politik duruşa sahip. Ancak borçların yeniden görüşülmesi konusunu savunuyor. Potami – Syriza koalisyonu Yunanistan ve Euro Bölgesi açısından en “ılımlı” opsiyon olarak görülebilir.

 

Senaryo 3: Seçimin Kazananı Koalisyonu Başarıyla Kuramazsa

Seçimlerin en riskli senaryosu olarak kazananın koalisyonu kurmakta başarısız olması görülebilir. Bu durum 2012’de yaşanan politik belirsizliğin tekrarlanmasına neden olabilir. 2012 seçimlerinde Yeni Demokrasi partisi %19, Syriza %18 oy almıştı. Yeni Demokrasi partisi PASOK ile ittifaka giderek %30’a ulaşarak koalisyonu kurmuştu. Yardım paketinin 28 Şubat’ta biteceği düşünüldüğünde senaryo oldukça tehlikeli görülebilir.

 

Senaryo 4: Yeni Demokrasi Partisi Seçimleri Yeniden Kazanırsa

Yeni Demokrasi partisinin seçimleri kazanması durumu oldukça sürpriz olabilir. Bu durumda Yeni Demokrasi Partisi, Potami ile koalisyona gidebilir. Bu durumda Yunanistan’da borçların yeniden görüşülmesi konusu sıkıntıya girebilir. Ülkede devam eden negatif enflasyon sorunu derinleşebilir. Kemer sıkma programlarının etkisiyle ekonomik büyüme üzerindeki baskılar sürebilir.

 

25 Ocak‘ta, Yunanistan seçimini yapacak…

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap