Yunanistan Görüşmelerinde 2 Temel Konu

Görüşmeler sürüyor.

Yunanistan’da politika yapıcılar uzlaşmaya daha yaklaşıyor. Kreditörlerle anlaşmanın sağlanacağı yönünde beklentiler Avrupa’da piyasaları destekliyor. Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunan tarafının sunduğu taslağı pozitif bir adım olarak değerlendiriyor. Yeni finansmanın sağlanması için Yunanistan’dan talep edilen mali tedbirler konusunda tartışmalar sürüyor.

 

Yunan gazetesi Kathimerini’ye göre hali hazırda Yunanistan’ın sunmuş olduğu taslak 2015 yılı içinde 2.7 milyar euro (GSYH’nin %1,51’i) tasarruf tedbiri içeriyor. 2016 yılında ise 5.2 milyar euro tasarruf öngörülüyor.

 

Emeklilik

Pazartesi günü Reuters’e rapor edildiği üzere emeklilik yaşı 67’ye yükseltilirken, erken emekliliği önleyici tedbirler üzerinde çalışıyor. Yunanistan yönetimi emekli maaşlarının düşürülmesi talebini reddederken, söz konusu ödemelerin tasarrufu güçlendirici bir ödeme olduğuna dikkat çekiyor.

 

Katma Değer Vergisi

Yunanistan’da mevcut durum itibarıyla KDV oranı %23 seviyesinde. Gıda, ilaç ve turizm kalemlerinde ise söz konusu oran %11 seviyesindedir. Yunanistan’ın sunmuş olduğu son teklife göre ilaç, kitap ve tiyatroda KDV’nin %6’ya çekilmesi, gazete, enerji, su, otel ve restoranlarda %13 seviyesinde kalması diğer mal ve hizmetler için %23 olarak sürdürülmesi öngörülüyor.

 

Kreditörler enerjide KDV’nin en son teklifte sunulan %13 yerine %23’e yükseltilmesini talep ediyor. 2015 yılı itibarıyla 1.9 milyar euro tutarında ödenmemiş elektrik borcu bulunuyor. 2014 yılı sonunda bu rakam 1.7 milyar euro seviyesindeydi.

 

Yararlanılan Kaynak: WSJ
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap