Yunanistan Ekonomisi Daraldı

Büyüme hayal kırıklığı yarattı.

Yunanistan ekonomisi 2014 yılının son çeyreğinde -0,20% daraldı. Ekonomist beklentileri yılın son çeyreğinde büyümenin 0,20% gerçekleşmesi yönündeydi. Ülke ekonomisi yılının üçüncü çeyreğinde ise 0,70% büyüme göstermişti. Büyümenin sürpriz şekilde tersine dönmesi yıllık büyüme oranını %2,0’den %1,50 seviyesine indirdi. 2014 yılının genelinde ise ekonomi %0,80 büyüme gerçekleştirebildi.

 

Ülke ekonomisine ilişkin devam eden belirsizlikler. Yunanistan’ın yardım programında herhangi bir uzlaşıya varamamış olması firmaları yatırım ve istihdam kararı vermekte zorluyor. Diğer yandan özel tüketimler ve enflasyon da tüketicilerin harcama isteklerini yeniden gözden geçirmesiyle birlikte baskı altında.

 

Yunanistan’da hisse senetleri ECB’nin Perşembe günü itibariyle Yunan bankalarına 5 milyar euro tutarında acil kredi sağlamasıyla birlikte %7’den fazla yükseliş gerçekleştirdi. 

58951-greecegdp Yunanistan Ekonomisi Daraldı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap