Yunanistan’da Muhtemel “Yeni Traş”

Yeni Politik zemin ve bütçe disiplini soruları..

Yunanistan’da politik arenada son dönemde yaşanan mücadele konuyu erken seçimlere kadar taşıdı. Cumhurbaşkanı’nı üç turda da seçemeyen Yunan Parlamentosu 25 Ocak’ta erken genel seçimlere hazırlanıyor. Seçimlerin favori adayı Syriza partisi lideri Alexis Tsipras’ın ifadeleri “kemer sıkma programına” son vermek yönünde. Kemer sıkma programına son vermenin etkileri yeniden kamu borcunun yükselmesine neden olabilir.

 

Grafikte Borç/GSYH oranı gösteriliyor.

Cari Durum itibariyle %170 civarında seyreden Kamu Borcu/GSYH oranı, IMF tarafından hazırlanan “baz senaryoya” göre 2021 yılından sonra %110 seviyesine kadar gerileyebilir.

44868-2 Yunanistan'da Muhtemel "Yeni Traş"

Mavi renkle gösterilen birinci senaryo “daha az” kemer sıkmayı gösteriyor bu durumda Kamu Borcu/GSYH oranı %142 ile IMF senaryosundan daha yüksek bir değer alabilir. IMF projeksiyonu iyimser büyüme tahminlerine dayanıyor. 2015’te %2,9, 2016-2019 döneminde ise %3 büyüme baz senaryoda alınıyor.

 

Syriza’nın internet sitesinde yer alan parti programına göre, “kreditörlerle yeniden görüşme” konusu gündeme alınabilir. Bu durum da yeni bir “saç traşı” endişesiyle tahvil piyasasında tedirginlik yaratabilir. Özel sektör kreditörlerinin hesaplamalara göre 54 milyar Euro tutarında Yunanistan’dan cari durum itibariyle alacağı bulunuyor.

 

En son anketler Syriza’nın yarışı %3’e yakın lider götürdüğünü gösteriyor.

 

“Euro Bölgesi’nde Bir Ayrılık?”

Bu olmayacak, nedeni de B Planının Olmayışı”

Mario Draghi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap