Yunanistan’da Mevcut Durum

5 Temmuz ve sonrası..

Yunanistan’da Aralık 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeterli oya ulaşılamamasıyla varılan siyasi gelişmeler ülkenin Euro Bölgesi’nden ayrılmasının tartışılmasına kadar gitti. 25 Ocak’ta Avrupa Birliği politikalarının uygulayıcısı Yeni Demokrasi Partisi seçimleri kaybetti. Euro ve kemer sıkma karşıtı Syriza partisinin güç kazanmasıyla AB ve Yunanistan ilişkileri oldukça gerildi. Yunanistan 30 Haziran’da IMF’ye borcunu ödeyemeyerek “resmen” temerrüde düştü. 5 Temmuz’da kreditörlerle anlaşma konusu referanduma götüren Başbakan Alexis Tsipras istediği sonuç olan “hayır” cevabını seçmenden aldı. AB ve Yunanistan arasında anlaşmaya varmak üzere çalışmalara devam ediliyor.

 

Yunanistan’da bu günlere gelinene kadar pek çok temel sorunla karşı karşıya kalındı. Bu çalışmamızda konuyu özetlemeye çalışacağız.

 

1) Büyüme ve Borç Sorunsalı

141494-1 Yunanistan'da Mevcut Durum

Yunanistan IMF’ye 30 Haziran’da borcunu ödeyememesine rağmen 5 Temmuz referandumu sonrasında IMF Yunanistan’a yardıma hazır olduğunu açıkladı. Ancak Eurogroup şartlarda anlaşılmadığı sürece Yunanistan’a yeni bir “köprü” açmak konusunda isteksiz. Grafikte, Yunanistan’ın GSYH’si ve Kamu Borcu gösteriliyor. 2014 yılı itibariyle Kamu Borcu/GSYH oranı %177 seviyesinde.

 

2) İşsizlik Sorunu

141495-2 Yunanistan'da Mevcut Durum

Yunanistan’daki en önemli sosyal ve ekonomik sorunların başında şüphesiz ki %50’ye varan genç işsizliği geliyor. Kreditörlerin talep ettiği kemer sıkma programının uygulanmaya devam etmesi durumunda 20-29 yaş arası işsizliği önemli bir “sosyal huzursuzluk” kaynağı olabilir.

 

3) ECB Yunanistan’ı Kurtarmak Dışında Her Şeyi Yapıyor

141496-3 Yunanistan'da Mevcut Durum

Avrupa MB 22 Ocak itibariyle açıkladığı geniş kapsamlı varlık alım programıyla birlikte “ne gerekse” yapıyor. Yunanistan dışındaki hükümet tahvilleri ECB tarafından satın alınıyor. Böylelikle hanehalkının moral düzeyi ve enflasyon beklentileri desteklenerek harcamalar kanadıyla büyüme amaçlanıyor.

 

4) Mevduat Çıkışı Sermaye Kontrollerine Neden Oldu

141497-4 Yunanistan'da Mevcut Durum

Yunanistan’da 5 Temmuz referandumu sürecinde mevduat çıkışlarını frenlemek maksadıyla sermaye kontrolleri getirilmişti. Mevcut durum itibariyle bankalar hala kapalı ve günde sadece 60 euro tutarında mevduat çekimine izin veriliyor.

 

5) Devalüasyon Neden Zarar Verir?

141498-5 Yunanistan'da Mevcut Durum

Grafikte toplam ithalatın GSYH yüzdesi mavi renkle, toplam ihracatın GSYH yüzdesi turuncu renkle gösteriliyor. Yunanistan’ın Euro’dan çıkışıyla Drahmi’ye geçilmesi şiddetli bir devalüasyonu ortaya çıkarabilir. Böylelikle de Yunan halkı daha da zor günler geçirebilir. Ülkede ihracatın oldukça küçük boyutta olmasıyla devalüasyon faydadan çok zarar getirebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap