Yunanistan’da Karar Anı

5 Temmuz..

Yunanistan’da 30 Haziran’da kreditörlerle daha önce yapılmış olan anlaşmanın süresinin dolması ve IMF’ye borcun geri ödenememesiyle birlikte temerrüt gerçekleşmişti. Kreditörlerin sunmuş olduğu teklifi kabul etmeden önce konuyu halka sormayı seçen Yunanistan yönetimi 5 Temmuz Pazar günü referanduma gidiyor. Yunanistan referandumundan çıkan sonuçlara göre siyaset sahnesi yeniden şekillenebilir. Maliye Bakanı Yannis Varoufakis referanduma evet oyu çıkması durumunda görevinden ayrılacağını ifade etmişti.

 

“Evet” kararı çıkması durumunda, Euro/Dolar paritesi yükselebilir.

“Hayır” kararı çıkması durumunda, Euro/Dolar paritesi düşebilir.

Esasen her iki karar da belirsizlik taşıyor.

 

Evet oyu çıkması durumunda Yunanistan’da hükümetin istifası ve erken seçim gündeme gelebilir. Durum belirsizlik yaratabilir. Hayır oyu çıkması durumunda ise Euro karşıtlığı yükselebilir. Her ne kadar referandum Euro’da kalma/çıkma referandumu olmasa da Euro’dan çıkmak isteyen cenahların (İspanya/Podemos) seslerinin yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle ikinci senaryo daha fazla belirsizlik içerebilir.

 

Her iki kararda da yüksek oynaklık yaşanacağı unutulmalı. Kaldıraçlı platformlarda mümkün ölçüde dikkatli olunmalı. Hafta sonuna pozisyon taşımanın riskleri gözardı edilmemeli. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap