Yunanistan’da Geri Sayım !

Kritik tarihler

Yunanistan’ın 2015 yılını temerrüde düşmeden tamamlayabilmesi için yaklaşık olarak 21 milyar Euro gibi bir tutara ihtiyacı bulunuyor. 2015 yılı itibariyle 15.57 milyar euro anapara ödemesi, 5.36 milyar euro faiz ödemesi bulunuyor. Yunanistan’ın 2015 yılı itibariyle borçlarını çevirmek için finansman ihtiyacı bulunuyor. Syriza yönetiminin kemer sıkma konusundaki katı duruşu ve AB’nin talep ettiği reformlar karşısındaki katı duruşu uzlaşmayı zora sokuyor. Hali hazırda finansman sağlanması için herhangi bir anlaşma sağlanmış değil.

 

Özet; Yunanistan Temmuz sonuna kadar kreditörlerle anlaşma sağlayamazsa Euro’dan çıkmak zorunda kalabilir.

 

5 Haziran

Yunanistan 5 Haziran tarihinde IMF’ye 303 milyon euro tutarında daha önce kullanmış olduğu SDR (özel çekme hakları) geri ödemesini yapmak durumunda. Söz konusu olay “orta riskli” değerlendirilebilir.

 

18 Haziran

Eurogroup, Yunanistan’ın durumunu tartışmak üzere bir araya gelecek. Söz konusu olay “düşük riskli” olarak değerlendirilebilir.

 

13 Temmuz

20 Temmuz’da ECB’ye geri ödeme öncesindeki son toplantısını yapacak. Söz konusu toplantıda maliye bakanları nihai uzlaşmaya varmak konusunda daha istekli olabilir. Toplantı ECB’ye geri ödeme öncesindeki son fırsat.

 

20 Temmuz

Yunanistan 20 Temmuz’da vadesi dolan 3.5 milyar euro tutarındaki tahvilin ödemesini ECB’ye yapmak durumunda. ECB ödemenin gerçekleştirilmemesi durumunda bankalara kredi sağlanan ELA hattını durdurabilir. Diğer yandan 810 milyon euro tutarında kupon ödemesinin de gerçekleştirilmesi gerekiyor.  Söz konusu olay “yüksek riskli” değerlendirilebilir.

 

Özetle, 13 Temmuz tarihli Eurogroup toplantısında politika yapıcılarının uzlaşmaya varmasına yüksek ihtimal verilebilir. ECB’ye ödemenin 20 Temmuz’da yapılamamasıyla durum daha karmaşık bir hal alabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap