Yunanistan’da Euro’dan Çıkış Önlendi (?)

Anlaşma 2016 sonuna kadar Birlik’te tutmaya yetmeyebilir.

Euro Bölgesi liderleri ve Yunanistan heyeti arasında 22 saat süren görüşmeler sonucunda 86 milyar euro tutarındaki 3. kurtarma paketi 13 Temmuz’da kabul edildi. Yunanistan 20 Temmuz’da ECB’ye yapması gereken 4.2 milyar euro tutarındaki borcunu ödedi. Böylelikle Yunan bankalarının nefes aldığı tek kanal olan ELA (Acil Likidite Desteği) açık kalmış oldu.  ECB anlaşma sağlanana değin, ELA limitini artırmadı.

 

Yunanistan’da referandum sonrasında anlaşma masasına “daha güçlü” şekilde oturduğunu zanneden Alexis Tsipras, tam anlamıyla bir “yenilgi” ile masadan ayrıldı. Yunanistan’a sağlanacak 86 milyar euro tutarındaki üçüncü yardım paketinin 50 milyar eurosu AB kontrolünde olacak. Fona sağlanmış olan finansman ilerleyen dönemde “özelleştirme” ile geri alınacak.

 

Son dönemde, Yunanistan’ın Euro Bölgesi dışına çıkışının 2012 yılında olduğu kadar tedirginlik yaratmayacağı düşüncesi hakim. Schauble önderliğindeki Alman tarafının Yunanistan’ın çıkışını “daha tercih edilir” olarak ifade etmesi, Yunanistan’ın sunulmuş olan teklifi kabul etmesini sağlamış olabilir.

 

Bloomberg anketine katılan katılımcılar da, Yunanistan’ın Euro’dan çıkışının er ya da geç gerçekleşeceğini düşünüyor. Anlaşmanın sağlanması 2015 yılı içinde bir çıkış ihtimalini azaltsa da, 2016 yılı sonuna kadar çıkış ihtimali azımsanmayacak ölçüde.

144797-1 Yunanistan'da Euro'dan Çıkış Önlendi (?)

Bloomberg anketine katılan katılımcılar anlaşma Yunanistan’ın çıkışını önleyebilecek mi düşüncesine 2015 yılı için itibar ederken, 2016 yılında Yunanistan’ın çıkışına %71,0 ihtimal veriyor.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap