Yunanistan’da Anlaşma Resmen Sağlandı

“Üçüncü kurtarma paketi onaylandı.”

Yunanistan’ta Temmuz ayının ilk haftalarında kreditörlerle anlaşma oldukça zorlu geçen sürecin sonunda sağlanmıştı. 86 milyar euro tutarındaki üçüncü kurtarma paketi kabul edilmişti. 11 Ağustos itibariyle kreditörlerin sunmuş olduğu şartlarda “tamamen” anlaşmanın sağlanmasıyla paket yürürlüğe girdi.

 

Euro Bölgesi liderlerinin sağlamış olduğu finansman imkanıyla birlikte Yunanistan’da borç yönetiminin daha sürdürülebilir bir hal alacağı düşünülüyor. Yunanistan’a sağlanacak 50 milyar euro tutarındaki fon AB kontrolünde olacak. Söz konusu fon gelecek yıllarda özelleştirmelerle geri ödenecek. Yunanistan’ın kısa vadeli borç yükünü hafifletmek ve bankaların yeniden sermayelendirilmesinde ise 12.5 milyar euro kullanılacak.

151004-1 Yunanistan'da Anlaşma Resmen Sağlandı

Grafikte Yunan iki yıllık tahvil faizi gösteriliyor. 10 Ağustos itibariyle 4 Mayıs’tan bu yana ilk defa tahvil faizleri %20 altına geriledi. Temmuz’da iki yıllık tahvil faizleri %58,79 seviyesine kadar yükselmişti. İki yıllık tahvil faizi hala uzun dönemli faizlerin üstünde kalmaya devam ediyor. Böylelikle “ters eğimli getiri eğrisi” sürüyor. Söz konusu getiri eğrisi kısa dönemli risklerin uzun dönemli risklerden yüksek görüldüğünü gösteriyor olabilir. Yunanistan 10 yıllık tahvil faizi %11,12 seviyesindedir. Yunanistan anlaşmaya varmasıyla birlikte 20 Ağustos’ta Avrupa Merkez Bankası’na yapması gereken ödemeyi gerçekleştirebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap