Yunanistan Borsasına Girişler Sürüyor

Sermaye akımları sürüyor.

Yunanistan’ın temerrüdü ve Euro’dan çıkışı riskine rağmen Yunanistan hisse senetlerine giriş sürüyor. Atina Borsa Endeksi geçtiğimiz yıla göre %5,5 değer kaybetti. Söz konusu geri çekilme Yunan hisselerine yaşanan girişin bir düzeltmesi olarak değerlendirilebilir. Yunanistan’ın ikinci yardım paketini aldığı 2012’den bu yana ASE endeksi Mart 2014’e kadar %180 performans göstermişti. 2012 seçimleriyle kemer sıkma yanlısı Antonis Samaras liderliğindeki Yeni Demokrasi partisi Yunanistan’a olan bakışı güçlendirmişti. Aynı dönemde Yunan telekom şirketi Hellenic Telecom (OTE) %944 performans göstermişti.

 

Yunan bankaları ise risk tercih eden yatırımcılar için önemli bir ikili opsiyon konumunda, ECB’nin sağladığı likidite desteğini çekmesi durumunda bankalar ciddi likidite sorunlarıyla karşı kalabilir. Ancak Yunanistan’a devam eden sermaye akımları yatırımcıların Yunanistan’da anlaşmanın sağlanacağını düşündüğünü gösteriyor olabilir.  

 

Yunanistan ETF Sermaye Akımları

133741-11 Yunanistan Borsasına Girişler Sürüyor

Yunanistan Borsası Performansı (6 Haziran 2012 – 17 Mart 2014)

133742-12 Yunanistan Borsasına Girişler Sürüyor

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap