Yunan CDS’lerinde Likidite Kurudu

Bid-Ask Spread

 Yunanistan’ın 5 yıllık kredi temerrüt takasında (CDS) likidite kurudu. Alış – Satış kotasyonları arasındaki fark 2012’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Günlük alış- satış kotasyonları farkının açılması Yunan tahvillerinde riskten korunmanın daha maliyetli bir hal aldığını gösteriyor olabilir. Mayıs’ta 650 baz puan seviyesindeki ortalama Haziran ayı itibarıyla 652 baz puana yükseldi. 2012 yılında Yunanlar borçlarını yeniden yapılandırmak için kreditörlerle görüşme gerçekleştirmişti. Kreditörler alacaklarının bir kısmından feragat etmişlerdi. 

130593-cds Yunan CDS'lerinde Likidite Kurudu

CDS Nedir?

CDS, kredi sigortası olarak kredi riskini üçüncü bir tarafa aktarmaktadır. Yani teorik olarak bir ülke borcunu (tahvil) ödeyemez ise, alacaklı borcunu CDS’i satın aldığı taraftan talep edebilmektedir. Örneğin, elinde bir ülkenin tahvili bulunan bir yatırımcı, kendini korumak amacıyla CDS satın alabilir. Bir diğer yandan, CDS primlerinin yükseleceği beklentisiyle de spekülatif olarak alım/satım yapılabilir. (naked CDS)

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap