Yunan Bankalarına ELA Desteği

ECB ELA kanalının süresini uzattı.

Avrupa Merkez Bankası 18 Şubat itibariyle düzenlediği toplantıyla ELA (Acil Likidite Fonları) limitini yeniden gözden geçirdi. Yunan  bankaları için kredi kanalı 68.3 milyar euro olarak belirlendi. Önceki kredi limiti 65 milyar euro seviyesindeydi. Yunan bankaları likidite sıkıntısıyla karşılaşmaları durumunda ECB’ye başvurmaya devam edebilecek. Söz konusu düzenlemenin süresi ise iki hafta olarak WSJ tarafından rapor edildi.

 

ECB’nin son kararı gereği Yunan bonolarının ECB tarafından teminat kabul edilmemesiyle birlikte ELA son fon kaynağı olarak kalmıştı. ELA’nın maliyeti ECB’nin doğrudan fonlamasına görece daha yüksektir.

60759-1 Yunan Bankalarına ELA Desteği

Grafikte Aralık ayı itibariyle Yunan bankalarının elinde tuttukları Yunan hükümet tahvillerinin miktarı gösteriliyor. Yunan bankalarının elinde 12.4 milyar euro tutarında hükümet tahvili bulunuyor. 28 Şubat’ta süresi dolacak “kurtarma paketi” yeniden bir uzlaşıyla sonuçlanmaz ise Yunanistan’ın “çıkmaza” girmesi mümkün görülüyor.

 

Yunanistan yönetiminin 19 Şubat itibariyle kurtarma paketinin süresini altı ay daha uzatmak için başvurması bekleniyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap