Yılın Son Merkez Kararı Geride Kaldı

132468 Yılın Son Merkez Kararı Geride Kaldı

Dün Kritik Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı açıklanırken TCMB faizlerde kurumumuzun da beklentisi doğrultusunda herhangi bir değişikliğe gitmeme kararı aldı. Toplantı notlarında ise 4. çeyrek ekonomik görünümü hakkında olumlu görüşlere yer veren yetkililer petrol fiyatları ve kur etkisi ile enflasyon görünümünü takip edecekleri vurgusunu yaptı. Bu gelişmeler sonrasında Türk Lirası varlıkları ilk tepki olarak %1 üzerinde değer kaybetse de hem toplantı notları hem de aynı saatlerde İran tarafından gelen Türkiye, Rusya ve Suriye için siyasi çözüm bulma sürecinin başlatma kararının duyurulması sonrası TL varlıkları kayıplarının önemli bir kısmını telafi etti. Kur karar sonrası 3,5200 yakınlarında dengeledi.
Dün Sabah saatlerinde ise Japonya Merkez Bankası (BOJ) faiz kararını açıkladı. BOJ faizlerde değişikliğe gitmezken açıklamalarda enflasyon hedefine ulaşana kadar parasal genişleme sürecine devam etmeyi planladıklarını tekrarladı.
ABD tarafında ise dün önemli bir veri akışı bulunmazken dolar endeksi %0.50 üzerinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2,55 seviyelerinde yüksek seyrine devam ediyor. Jeopolitik risklerin (ABD ve Çin denizaltı gerginliği, Rusya yakınlarında çatışma haberi, Rus büyükelçisi suikastı gibi) yükselmesi sonrası altın tepki alımları gerçekleştirse de negatif haber akışının azalması ile altına talep azaldı. Bugün ABD tarafında mevcut ev satışları verisi takip edilecek.
Petrol fiyatlarında ise küresel arzı kısma anlaşması sonrası FED kararı ile değer kazanan Dolar nedeniyle kısmen geri çekilmeler gerçekleşse de dün 4 milyon varilin üzerinde azalış gösteren APİ stokları sonrası güçlü seyrini koruyor diyebiliriz. Yeni işlem gününe ham petrol yaklaşık %0,4, brent petrol ise yaklaşık %0,30 primli başladı. Küresel vadeli endeksler ise güne yatay başladı.

USDTRY ANALİZİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi fakat önümüzdeki dönemde sıkı duruşun devam edeceğine dair sinyaller verdi. Merkezin kararı sonrası kur 3,5400 seviyesine doğru yükselse de, merkezin sıkı duruş mesajı kuru yeniden 3,5200 yakınlarında dengelendi. Gün içinde ABD tarafından gelecek mevcut ev satışları verisi volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak yükseliş hareketine devam eden Dolar/TL kurunda alımların hız kazanması durumunda 3.5390-3.5490 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde kritik 3.5080 desteği kırılırsa, yükselişi ivme kaybedebilir ve 3.4985 desteği gündeme gelebilir.

EURTRY ANALİZİ
Euro Bölgesinden gelen enflasyon verileri beklentileri karşılasa da doların güçlü duruşu Euro varlıklarına değer kaybettirmeye devam ediyor. Bugün için ise önemli bir veri akışı bulunmamaktadır. Teknik olarak düşüş kanalının önemli direnci olan 3.6775 seviyesini test eden Euro/TL kuru bu seviyeyi aşarsa, alımlar hızlanabilir ve 3.6880-3.7050 seviyeleri gündeme gelebilir. Aksi takdirde, satışlar derinleşir ise 3.6435-3.6330 destek seviyeleri izlenebilir.

EURUSD ANALİZİ
Euro bölgesi için Almanya’dan gelen üretici fiyat endeksi beklentileri karşılasa da ABD tarafında şahin FED sonrası dolar değer kazanmaya devam ediyor. Dün sabah saatlerinde ise ABD yeni başkanı Trump’ın başkanlığının seçim delegesi tarafından onaylandığını ekleyelim. Gün içinde ABD tarafından gelecek mevcut ev satışları verisi volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak zayıf görünümüne devam eden EURUSD paritesinde satışların devamında 1.03851.0345 destekleri izlenebilir. Tepki alımları hız kazanırsa 1.0425-1.0450 dirençleri gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
ABD seçimlerinin, seçim delegeleri tarafından onaylanması hem dolar endeksinde hem de ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükselişleri beraberinde getirdi. Buna bağlı olarak altın fiyatlarında geri çekilmeler gerçekleşti. Bugün ABD tarafından açıklanacak mevcut konut satışları verisi takip edilebilir. Teknik olarak zayıf görünümüne devam eden ons altında tepki alımları görülse de kalıcı olamıyor. Alımların devamında 1141-1146 dirençler izlenebilir. Geri çekilme durumunda ise 1127 desteği kırılırsa, satışlar derinleşebilir ve 1123-1118 destekleri gündeme gelebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
FED faiz kararı sonrası petrol fiyatlarında geri çekilmeler gerçekleşse de OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol arzını kısmak konusunda anlaşmaları sonrasında petrol fiyatlarındaki yükselişler devam ediyor. Aynı zamanda açıklanan APİ stokları beklentilerin üzerinde azalış gösterdi. Teknik olarak yükselişine devam eden ham petrolde, 53.70 direnci aşılırsa, alımlar hız kazanabilir ve 53.95-54.30 seviyeleri gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 53.0052.80 destek bölgesi olarak izlenebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Küresel petrol arzı kısma anlaşmaları sonrası yükselen petrol fiyatları dün açıklanan APİ stoklarının da beklentilerin üzerinde azalış göstermesinden destek buldu. Teknik olarak yükselişlerin hız kazandığı brent petrolde, 55.85-56.10 dirençleri izlenebilir. Geri çekilme durumunda ise 54.95-54.70 destek bölgesi gündeme gelebilir.

-destek yatırım

21 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap