Yılın Son İşlem Gününde Piyasalar

336833 Yılın Son İşlem Gününde Piyasalar

Senenin son işlem günü öncesi piyasalar veri akışı açısından sakin bir günü geride bıraktı. Son günlerde ABD tarafında açıklanan verilerin beklentileri karşılamaması sonrası Dolar varlıkları küresel çapta kayıplarını genişletti ve yeni işlem gününe Dolar endeksi %0,30 üzerinde düşüş ile başladı.
Hem küresel çapta Dolar’ın gevşemesinden hem de yılın sonlarına doğru piyasadaki düşük hacimli işlemlerden destek bulan Euro varlıklarında sert yükselişler gerçekleşti. Diğer taraftan bu sabah İtalya Merkez Bankası, İtalya hükümetinin Monte Paschi Bankasını kurtarmak için 6,6 milyon Euro harcayacağını açıkladı. Bunun üzerine EURUSD paritesi 1,0650, Euro/TL kuru ise 3,7480 seviyesini gördü. Yeni işlem gününe Dolar/TL kuru yaklaşık %0,16 değer kaybı ile başlarken, Euro/TL kuru yaklaşık %0,19 yükseliş ile başladı.
Petrol tarafında ise APİ tarafından haftalık ham petrol stokları verisi 4,2 milyon varil artış gösterirken akşam saatlerinde açıklanan EIA stokları ise beklentilerin aksine 614 bin arttı. Buna karşın petrol fiyatları bir miktar geri çekilse de OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol arzını kısma anlaşmaları sonrası güçlü seyrini koruyor. Hem petrol güne yaklaşık %0,33, brent petrol ise yaklaşık %0,42 yükseliş ile başladı.
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ki %0.70 üzerinde düşüşler ve ABD verilerinin olumsuz gelmesi altın fiyatlarında da yükselişleri beraberinde getirdi. Sarı metal yaklaşık %0,20 değer kazancı ile alıcılı seyrediyor. Petrolden destek bulan küresel endekslerde ise alıcı bir seyir söz konusu. S&P500 vadeli endeksi yaklaşık %0,28 ve Nasdaq vadeli endeksi yaklaşık %0,37, DAX vadeli endeksi ise yaklaşık %0,22 primli seyrediyor.

USDTRY ANALİZİ
ABD tarafından açıklanan verilerin beklentiyi karşılayamaması sonrası USDTRY paritesinde geri çekilmeler devam ediyor. Türkiye’den gelen Turist girişi sayısı ise %21.35 azaldı. Bugün ise ABD tarafında Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi takip edilecek. Teknik olarak yükselişine devam eden Dolar/TL kuru kritik 3.5155-3.5090 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece alımlar devam edebilir. Yükselişin devamında ise 3.5255-3.5360 dirençleri karşımıza çıkabilir.

EURTRY ANALİZİ
Dolar varlıklarının değer kaybetmesi, Euro varlıklarında yükselişlere neden oldu. Bu gelişmeler sonrası Euro/TL paritesinde de sınırlı da olsa yukarı yönlü hareketler gerçekleşiyor. Euro bölgesinden İspanya Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi verisi volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak incelediğimizde yükselişine devam eden Euro/TL kurunda alımların devamında 3.7120-3.7220 dirençleri gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde 3.6960 desteği kırılırsa, yükselişi hız kaybedebilir ve 3.6865 seviyesi ön planda olabilir.

EURUSD ANALİZİ
Son günlerde ABD tarafında açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması sonrası EURUSD paritesinde yükselişler devam ediyor. Bu sabah İtalya Merkez Bankası, İtalya hükümetinin Monte Paschi Bankasını kurtarmak için 6,6 milyon Euro harcayacağını açıkladı. Bugün ise ABD tarafında Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda kısa vadeli yükseliş kanalı içinde hareket eden EURUSD paritesinde alımlar 1.0550 seviyesini aşarsa, hız kazanabilir ve 1.0580 seviyesi izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 1.0516-1.0495 destekleri takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ki düşüşler ve kötü gelen ABD verileri sonrası doların küresel çapta değer kaybetmesi, Altın fiyatlarında yükselişlere neden oluyor. Bugün ise ABD tarafında Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi takip edilecek. Kısa vadeli yükseliş hareketinde bulunan ons altında alımların devamında 1159-1163 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 1152-1146 destek bölgesi karşımıza çıkabilir.HAM PETROL ANALİZİ
Dün APİ stoklarında ki artış sonrası EİA stokları da beklentinin aksine 614bin varil artış gösterdi. Fakat petrol fiyatları üzerinde verilerin etkilerinin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Ham petrol OPEC anlaşmaları sonrası güçlü seyrini koruyor. Akşam saatlerinde ABD’den açıklanacak petrol kuyusu sayıları volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak güçlü duruşunu koruyan ham petrol, kısa vadeli yatay bir seyir sürüyor. Yükselişlerin devamı için 54.10-54.30 dirençleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 53.50-53.40 destek bölgesi ön planda olabilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
ABD petrol stoklarında artış olsa da küresel petrol arzı kısma anlaşmaları sonrası Brent Petrol güçlü seyrini koruyor. Akşam saatlerinde ABD’den açıklanacak petrol kuyusu sayıları hareketliliği artırabilir. Teknik olarak yatay seyrini sürdüren brent petrolde alımların devamında 57.20-57.30 direnç bölgesi gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde kritik 56.90 desteği kırılırsa, 56.60 seviyesine doğru satışlar hızlanabilir.

 

30 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap