Yılın Son Faiz İndirimi Yapılmış Olabilir

Çin MB daha fazlasını bu yıl yapmayabilir.

Çin ekonomisinin daha düşük bir hızda büyüyeceği düşüncesiyle ekonomi yönetimi ve Çin MB eliyle büyümeyi %7 üstünde tutmak maksadıyla önlemlere devam ediliyor. Aksiyonlarla birlikte kredi büyümesi canlanabilir. Ancak daha fazlasını yapmak için alan da daralıyor olabilir. Piyasa katılımcılarının beklentilerine göre 23 Ekim tarihli faiz hamlesi yılın son indirimi olabilir.

 

Faizlerin 25 baz puan, zorunlu karşılık oranlarının 50 baz puan indirilmesi, 2015 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla %6,9 seviyesine gerileyen büyüme rakamını belirli bir platoda tutmak maksadıyla alınan önlemlerden biri. Bloomberg aylık Çin büyüme tahmini 6,6% seviyesine işaret ediyor. Çin MB aynı zamanda petrol fiyatlarının düşüşünün enflasyon üzerindeki negatif etkilerini de bir ölçüde karşılamayı hedefliyor. Zorunlu karşılık indirimiyle birlikte 650 milyar yuan ($100 milyar) likidite serbest kalabilir.

172451-1 Yılın Son Faiz İndirimi Yapılmış Olabilir

Çin yönetimi geçen yıldan bu yana (Kasım 2014) altı faiz indirimine giderek 1 yıllık borçlanma faiz oranını %6,00 seviyesinden %4,35 seviyesine kadar çekti. Aynı zamanda 11 Ağustos tarihi itibarıyla açıklanan devalüasyon kararı ve beraberinde yuanın geri çekilmesi ekonomik büyümeye pozitif katkı sağlama amacını taşıyor. Bloomberg Intelligence Parasal Koşullar Endeksi likidite koşullarının üçüncü çeyrek başından bu yana daha destekleyici olduğunu gösteriyor. Çin MB diğer yandan hedeflenmiş sektörlere yönelik olarak parasal koşulları kolaylaştırma yoluna gidebilir. Otomotiv alımlarında vergi oranlarının indirilmesi, gayrimenkul alımlarında peşinat oranlarının düşürülmesi bu önlemlerden birkaçı olabilir.

 

23 Ekim tarihli kararın bir diğer yönü ise mevduat faizlerine uygulanan tavanın kaldırılmasını içeriyor. Böylelikle daha fazla tasarruf bankacılık sistemine çekilebilir. Dolayısıyla da daha fazla kredi yaratılabilir.  Bir diğer karar ise, tarım ve küçük işletmelere yönelik kredi koşullarının daha da kolaylaştırılması yönünde atılan adımlar olarak değerlendirilebilir. Bütün bu kararları daha fazla liberalizasyon olarak değerlendirmek mümkün olabilir.

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap