Yılın İlk İşlem Gününde Piyasalar

2017-yili-gelisen-piyasalar-icin-iyi-mi-kotu-mu-olacak-93850-27122016151420 Yılın İlk İşlem Gününde Piyasalar

Küresel piyasarlada tatil olması nedeniyle bugün ürünler işleme kapalı olacak. Önceki haftayı düşük işlem hacmiyle tamamlayan piyasalarda yarınki açılışla birlikte iç ve dış piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle işlem hacminde artış bekleyebiliriz. Lokal tarafta yılbaşı gecesi bir gece kulübüne yapılan hain saldırının TL varlıkları üzerindeki etkisini yarınki açılışta görebiliriz. Öte yandan, bu hafta hem iç hem de dış piyasalarda veri akışının yoğun olduğunu görüyoruz. Amerika Merkez Bankası (FED)’nın önceki yılın son ayında gerçekleştirdiği toplantısında ait tutanakları ve ABD tarım dışı istihdam rakamlarını takip edeceğiz. Önceki hafta, ABD ve Rusya arasında yaşanan gerilim dolar varlıkları ve altın üzerinde hareketliliğe neden olmuştu. Dolar kuru yılı 3.5238 seviyesinden tamalarken ABD endeksleri yılı hafif ekside tamamladı. Nasdaq yüzde 0,90, S&P500 yüzde 0,46 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,29 ekside yıllık kapanışlarını gerçekleştirdi. Ons altın 1152 seviyesinden yılı tamamlarken gram altın 130.541 seviyesinden yılı tamamladı. İç tarafta ise, önceki hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası toplantı notları takip edildi. TCMB toplantı notlarında kur riskleri ve petrol fiyatlarındaki yükselişlerin enflasyonu olumsuz etkileyebileceğini belirtirken para politikasının enflasyon görünümüne göre şekilleneceğini vurguladı. Bu anlamda yarın açıklanacak olan Türkiye enflasyon rakamları önemle takip edilecektir. Petrol tarafında ise, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretimi kısma kararının ardından kazanımların korunmaya çalıştığını görüyoruz. Ham petrol yıllık kapanışını 53,89, brent petrol ise 56,73 seviyesinden gerçekleştirdi. Yeni haftada stok rakamları petrol tarafında yakından izlenecektir.

USDTRY ANALİZİ

Küresel çapta piyasaların kapalı olduğu yılın ilk işlem gününde iç ve dış piyasada takip edeceğimiz bir veri akışı bulunmuyor. Yılbaşı gecesi bir gece kulübüne yapılan hain saldırının TL varlıkları üzerindeki etkisini yarınki açılışta görebiliriz. Önceki hafta düşük işlem hacminin etkisiyle yatay seyreden dolar kurunda bu hafta FED tutanakları ve ABD istihdam rakamları ile Türkiye enflasyon rakamlarının etkisiyle işlem hacminde artış görebiliriz. Teknik olarak incelediğimizde, yükseliş trendinin devam ettiği kurda 3.5260-3.5360 direnç seviyelerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Olası geri çekilmelerde ise, 3.5150-3.5090 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ

Küresel piyasaların tatil olması nedeniyle piyasalar kapalıyken Almanya ve Euro Bölgesi’nde PMI rakamlarını takip edeceğiz. Ekonomik dataların ve gelişmelerin etkisini yarınki açılışta görebiliriz. Aynı zamanda yarın açıklanacak Türkiye enflasyon rakamları paritedeki hacmin artmasında etkili olabilir. Teknik fiyatlamalara baktığımızda, yükseliş kanalının korunduğu paritede 3.7120-3.7220 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 3.7120 direnç seviyesinin aşılamaması halinde ise, 3.7060-3.6960 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ

Yeni yılın ilk günü nedeniyle piyasaların işleme kapalı olduğu günde Euro Bölgesi PMI rakamları açıklanacak. Bu hafta ABD tarafında ise ISM imalat, tarım dışı istihdam ve FED toplantı tutanakları ön planda olacak. Teknik olarak kısa vadeli yükseliş hareketinde olan EURUSD paritesi kritik 1.0478 seviyesin üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi sürebilir. Alımların devamında 1.0550-1.0590 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.0510- 1.0478 dirençleri gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ

Dün açıklanan Çin imalat satın alma müdürleri endeksi beklentilerin altında kaldı fakat Aralık 2012 yılından bu yana en yüksek seviyesine doğru yükseldi. Bugün piyasalar işleme kapalı olacak fakat yarından itibaren hafta boyunca ABD tarafında açıklanacak kritik veriler ve aralık ayı FED toplantı tutanakları ons altında hareketlilik yaratabilir. Teknik olarak kısa vadeli yükseliş kanalı içerisinde hareket eden ons altın kritik 1150 seviyesi üzerinde kaldığı sürece, alımlar hızlanabilir ve 1159-1163 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1146-1142 destek bölgesi olarak karşımıza çıkabilir.

HAM PETROL ANALİZİ

Cuma günü açıklanan sondaj kuyusu rakamları 2 adet artış gösterdi. 13 Ocak’ta gerçekleşecek toplantı öncesi petrolde güçlü seyir devam ediyor. Bu hafta gözler yine haftalık olarak açıklanan petrol stoklarında olacak. Teknik olarak incelediğimizde yatay seyrine devam eden ham petrolde alımların devamında 54.10-54.30 dirençleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde kritik 53.55 desteği kırılırsa, satışlar hız kazanabilir ve 53.40 desteği ön planda olabilir.

BRENT PETROL ANALİZİ

Cuma günü açıklanan sondaj kuyusu sayısı artış gösterdi, fakat petrol 13 Ocak’ta gerçekleşecek toplantı öncesi güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. Haftalık olarak açıklanan petrol stokları verisi hareketlilik yaratabilir. Teknik olarak incelediğimizde ise kritik 56.60-56.30 destekleri üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi sürebilir ve kritik 57.20-57.40 dirençleri izlenebilir.

-destek yatırım

02 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap