Yılı Kapatırken Piyasalar Hareketlendi

1277992_770x443 Yılı Kapatırken Piyasalar Hareketlendi

Dolar, son dönemde ABD tarafından gelen olumlu veriler sonrası değer kazanıyor olsa da Askıdaki Konut Satışları verisinin %2.5 azalması Doların yükselişlerini sınırlandırdı. Küresel çapta Dolar’ın gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanması, Dolar/TL’nin %.0.70 üzerinde yükselmesine neden olurken EUR/TL kuru daha sınırlı bir artış ile %0.10 primli seyretti. TL varlıkları yeni işlem gününde ise sabah saatlerinde TBMM’nin anayasa değişiklik teklifinin 10 maddesinin kabul edildiği haberleri ile başladı.
Euro bölgesinde ise bankacılık sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sonrası Euro varlıkları değer kazansa da Dolar’ın küresel piyasalarda güçlü seyrini koruması Euro varlıklarında da geri çekilmelere neden oluyor. EURUSD paritesi dün %0.5 üzerinde satıcılı işlem görürken parite 1.04 seviyesinin altına kadar geri çekildi.
Hafta içi Rusya-ABD gerginliği sonrası altın fiyatlarında yükselişler gerçekleşti fakat ABD tarafından gelen olumlu veriler sonrası sarı metal kazançlarını geri vererek 1136 seviyesine kadar gevşedi. Dolar endeksi ise %0.5 üzerinde yükselirken ABD 10 yıllık tahvil faizleri %0.2 üzerinde geriledi.
OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arzı kısma anlaşmaları sonrası değer kazanmaya başlayan petrol fiyatları, yükselişlerine FED faiz artışı ile ara verse de İran ve Suudi Arabistan petrol bakanlarının önceki hafta yaptıkları açıklamalar sonrası petrol fiyatların güçlü seyrini koruyor. Küresel endekslerde ise petrol fiyatlarında ki yükselişlerin etkisiyle dün alıcı seyir hâkimdi. Bugün ise S&P500 vadeli ve Nasdaq vadeli endeksi güne yatay başlangıç yaptı.

USDTRY ANALİZİ
ABD tarafından son dönemde gelen olumlu veriler Dolar varlıklarının güçlenmesine neden oluyor. Trump dün yaptığı açıklamada 8 bin kişiye istihdam sağlayacağını duyurdu. Türkiye tarafında ise dün önemli bir veri olmamasına rağmen Dolar’ın gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanması, USDTRY paritesinde yükselişlere neden oldu. Gün içinde ABD tarafından gelecek işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak yükselişine devam eden kurda alımlar 3.5465 direncini aşarsa, 3.5540 seviyesini test edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.5230-3.5160 destekleri izlenebilir.

EURTRY ANALİZİ
Küresel çapta Dolar varlıklarının yükselmesi Euro varlıklarını olumsuz etkiliyor. Euro varlıklarında ki değer kayıpları, EUR/TL paritesini de aşağı yönlü baskıladı. Gün içinde Euro Bölgesinden herhangi bir veri akışı bulunmuyor. Yurtiçinde ise yabancı turist girişleri verisi izlenecek. Teknik olarak yükseliş hareketini sürdüren Euro/TL kurunda alımlar 3.7020 seviyesi üzerinde kalıcı olursa, 3.7100 seviyesine doğru hızlanabilir. Geri çekilmelerde ise 3.69603.6870 destekleri takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Euro Bölgesinde bankacılık sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler Euro varlıklarını olumlu etkilese de küresel çapta Dolar’ın değer kazanması sonrası parite de gevşeme devam ediyor. Trump dün yaptığı açıklamada 8 bin kişiye istihdam sağlayacağını duyurdu. ABD tarafında ise son dönemlerde gelen olumlu veriler kurdaki düşüşleri destekliyor. ABD tarafından gelecek işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak kısa vadeli yükseliş eğiliminde olan EURUSD paritesinde 1.0460-1.0488 dirençleri karşımıza çıkabilir. Geri çekilmelerde ise 1.0420-1.0380 destekleri gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
Hafta içinde Rusya-ABD gerginliği sonrası altın fiyatlarında yükselişler gerçekleşti fakat ABD tarafından gelen olumlu veriler sonrası altın fiyatları kazançlarını geri verdi. Bugün ise ABD tarafından gelecek işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edilecek. Teknik olarak kısa vadeli yükseliş hareketinde bulunan Ons altında alımların devamında 1152-1159 dirençleri izlenebilir. Geri çekilme durumunda ise 1143-1140 destekleri ön planda olabilir.

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC ve OPEC dışı ülkeler 13 Ocak’ta toplantı gerçekleştirecek. Önceki hafta İran ve Suudi Arabistan petrol bakanlarının Viyana’daki anlaşma için taahhüt vermeleri ham petrol fiyatlarında yükselişlere neden olurken 13 Ocak’taki toplantı haberleri ise yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Akşam saatlerinde gelecek olan ham petrol stokları hareketliliği arttırabilir. Teknik olarak güçlü görünümünü koruyan ham petrol kritik 53.55-53.35 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece yukarı gitme eğilimi sürebilir. Yükselişlerin devamında 54.1554.35 dirençleri izlenebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC ve OPEC dışı 13 Ocak’ta toplantı yapacakları haberleri sonrası brent petrol yükselişlerine devam ediyor. Akşam saatlerinde gelecek olan ham petrol stokları hareketliliği artırabilir. Teknik olarak kritik 56.60-56.40 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece, brent petrolde yükseliş eğilimi devam edebilir. Alımların hız kazanması durumunda 57.25-57.50 dirençleri gündeme gelebilir.

 

29 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap