Yılbaşı Öncesi Sakin Seyir Sürüyor

129655 Yılbaşı Öncesi Sakin Seyir Sürüyor

Küresel piyasaların tatil olması nedeniyle bugün ürünler işleme kapalı olacak. Geçtiğimiz hafta itibariyle piyasalarda azalmaya başlayan işlem hacminin bu hafta da devam etmesini bekleyebiliriz. Piyasalarda oynaklık yeniden yeni yılın ilk haftası itibariyle artmaya başlayabilir. Avrupa Bölgesi’nde İtalya önderliğinde yaşanan bankacılık sorunlarının bir miktar çözülmesiyle birlikte Euro varlıklarında yükselişler görsek de kalıcı olmadı. Hafta boyunca Avrupa Bölgesi’nde önemli veri akışının yer almadığını görüyoruz. ABD tarafında ise konut ve PMI rakamları takip edilecek. EURUSD paritesi geçtiğimiz haftayı % 0,23 yükselişle sonlandırmıştı. Küresel piyasalarda önemli gelişme olarak Japonya Merkez Bankası başkanı Kuroda’nın konuşmaları ön plana çıktı. Kuroda, Japonya’nın deflasyon sürecine yeniden girmemek için parasal genişleme programının % 2 hedefine ulaşmasının önemli olacağını ifade etti. Japon yeni geçtiğimiz haftayı Dolar karşısında haftayı % 0,70 değer kazanımıyla kapattı. Yurtiçi piyasalarda ise bugün kapasite kullanım oranı ve imalat güveni takip edildi. Kapasite kullanım oranı bir önceki yılın aynı dönemi göre %0.1’lik artış gösterirken imalat güveni 5.3 puan azalarak 98.4’e geriledi. Merkez Bankası ise gün içinde yabancı para zorunlu ve serbest hesaplara ödenen faiz oranını %0.49’dan %0.75’e yükseltti. Bu gelişmeler piyasa açılışında Türk lirası varlıklarında hareketliliğe neden olabilir. Petrol fiyatlarında ise oynaklık sürüyor. Geçtiğimiz hafta artış gösteren stokları sonrası kar satışlarını hızlandıran ham petrolü, sondaj kule rakamlarının artış göstermesi sonrası gerilemeye devam etti. Geçtiğimiz haftayı % 0,50 değer kaybıyla kapatan Brent petrolü ve ham petrolü için açıklanacak olan stok verileri belirleyici olmaya devam edebilir. Küresel olarak borsalar piyasaların tatil olması nedeniyle düşen işlem hacmi sonrası yatay görüntüsüne devam etti. DAX vadeli endeksi geçtiğimiz haftayı % 0,60 değer kazanımıyla kapatırken, S&P 500 vadeli fiyatlarında kazançlar %0,16 ile sınırlı oldu.

USDTRY ANALİZİ

Haftanın ilk işlem gününde Noel nedeni ile piyasalar kapalıydı fakat Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Dolar cinsi yabancı para zorunlu hesaplara ödenen faizi %0.49’dan %0.75’e yükselttiğini açıkladı. Yurtiçinde açıklanan kapasite kullanım oranı %76,5 oranında açıklanırken, imalar güveni ise bir öncekine göre azalış gösterdi. Bugün ise ABD tarafından açıklanacak tüketici güveni ve konut fiyat endeksi takip edilebilir. Teknik olarak incelediğimizde yatay görünümünü sürdüren Dolar/TL kuru kritik 3.5110-3.5050 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece yukarı gitme eğilimi sürebilir. Yükselişin devamında ise 3.5200-3.5265 dirençleri izlenebilir.

EURTRY ANALİZİ

Dün merkez bankası dolar cinsinden yabancı para zorunlu hesaplara ödenen faizi yükselttiğini açıkladı. Aynı zamanda yurtiçinde açıklanan büyümenin öncü göstergelerinden kapasite kullanım oranı artış gösterirken, imalat güveninde gerileme oldu. Teknik olarak bakarsak yatay seyrini koruyan Euro/TL kurunda alımların hız kazanması durumunda 3.6770- 3.6815 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 3.6620 desteği kırılırsa, satışlar 3.6570 seviyesine doğru hızlanabilir.

EURUSD ANALİZİ

Yurtdışı piyasalarda Noel tatili nedeniyle düşük işlem hacminin hakim olduğu EURUSD paritesi yatay hareketlerine devam ediyor. Bugün ise ABD tarafından gelecek Tüketici Güveni verisi takip edilecek. Teknik olarak yatay hareket eden EURUSD paritesinde yükselişin devamı için 1.0465-1.0475 direnç bölgesinin aşılması gerekebilir. Geri çekilme durumunda ise 1.0430-1.0420 destek bölgesinin kırılması durumunda yeni bir düşüş hareketi görülebilir.

ALTIN ANALİZİ

Ons altın yeni haftaya da zayıf görünümünü koruyarak başladı. Bugün ise ABD tarafında tüketici güveni ve konut fiyat endeksi verileri izlenebilir. Yatay hareketini koruyan ons altında yükselişlerin devamında kritik 1140-1142 direnç bölgesi aşılmadığı takdirde, alımlar sınırlı kalabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1135-1132 destekleri gündeme gelebilir.

HAM PETROL ANALİZİ

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretimi kısması sonrası hızlı yükselen petrol fiyatlarında denge arayışı devam ediyor. Önceki hafta ırak ve Suudi Arabistan petrol bakanların arzı kısma taahhütleri ardından yükselişler devam ediyor. Bugün gece saatlerinde açıklanacak stok verileri takip edilecek. Teknik olarak güçlü duruşunu koruyan ham petrolde 53.30 direnci aşılırsa, alımlar 53.50 seviyesine doğru hız kazanabilir. Aksi takdirde 52.90-52.30 destekleri gündeme gelebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ

Yatay seyrin devam ettiği brent petrolde bu hafta açıklanacak olan stok rakamları önem taşıyor. Stokların artış veya azalışına bağlı olarak emtiada hareketlilik görülebilir. Güçlü duruşunu koruyan brent petrol yeni işlem haftasına boşluk ile yukarı seviyeden başladı. Kritik 55.95 seviyesini aşarsa, 56.25 direnci izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 55.50-55.25 destekleri ön planda olabilir.

-destek yatırım

27 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap