Yeniden 3 Lira Üzerinde

    Fed Başkanı Janet Yellen’ın faiz artışına işaret eden açıklamaları sonrası dün gerileme kaydeden gelişmekte olan ülke varlıkları, Deutsche Bank krizinin yarattığı endişe dolayısıyla risk iştahında görülen gerileme dolayısıyla bugüne de gergin başladı.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki seyrinde dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL’in uzatılması konusundaki değerlendirmeleri de etkili olmuştu. Dolar/TL bu gelişmeler ışığında 3,01 seviyesini gördü.

Kur bugüne de 3 seviyesinin üzerinde başladı.

BIST 100 endeksi ise güne yüzde 0,51 düşüşle 76 bin 682 puandan girdi. 

ALTIN

Küresel piyasalardaki endişeler hisse senetleri üzerinde olumsuz etki yaratırken, altın da güvenli liman alımlarıyla yükselişe geçti. 

Spot altının ons fiyatı 1.323 dolar seviyesinden işlem gördü.

PETROL

Petrol, OPEC’in sürpriz bir şekilde son sekiz yılda ilk kez üretimin düşürülmesi yönünde karar almasının ardından bir ayın en yüksek seviyesi yakınında işlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI), 8 sent düşerek varil başına 47.75 dolara kadar indikten sonra, 47.80 dolara geldi. Kontrat Perşembe günü 47.83 dolardan kapanmıştı.

Brent petrolü ise, 55 sent ya da yüzde 1.1 yükselerek varil başına 49.24 dolara çıktı.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, Deutsche Bank AG’nin mali durumuna ilişkin endişelerin artması ve buna bğlı olarak küresel finans hisselerine satış gelmesi ile birlikte değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 düşerek Tokyo saati ile 09:07’de 140.05 puana indi.

30 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap