Yeni haftada piyasayı neler bekliyor

Son dönemde piyasalarda yaşanan yüksek…

Son dönemde piyasalarda yaşanan yüksek volatilite gerçekten dikkat çekici bir hal almış durumda. Özellikle küresel ekonomiye yönelik belirsizliklerin artması ve bu belirsizliklerin aynı zamanda ön görülemeyen politik gelişmeler ile de desteklenmesi piyasalarda keyiflerin kaçmasına neden oluyor. Tabii bu ortam doğal olarak riskten kaçınma güdüsünü tetiklemekte ve bu sayede yatırımcılar daha az riskli varlık sınıfına giren enstrümanlara olan taleplerini artırmakta. Bu yüzden ons altın ve Japonya para birimi YEN tarafında değerlenme hareketleri hız kazanırken özellikle gelişmiş ülke devlet tahvili faizlerinde rekor düşük seviyelerin oluştuğunu gözlemlemekteyiz. Hatırlatalım: Almanya Bund’larının ( 10 yıllık devlet tahvili ) faizleri geçtiğimiz hafta tarihinde ilk defa eksi bölgeye geriledi. Tabii fiyatlamaların en önemli nedenlerinin başında BREXİT riskini gösterebiliriz. Bu konuda geçen hafta önemli gelişmeler yaşandı. 

Yaklaşık iki haftalık bir süre içerisinde AB’den ayrılma yanlılarının AB’de kalma taraftarlarına daha baskın geldiğini açıklanan anketlerden görüyorduk. Tabii açıklanan bu anket sonuçları doğal olarak küresel piyasalarda satış baskısını tetikleyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyordu. Yalnız geçen hafta AB’de kalma kampanyalarını destekleyen işçi partili bir milletvekili olan Jo Cox’un ayrılıkçı saldırganlar tarafından öldürülmesi sonucu her iki tarafta referanduma kısa süre kala kampanyalarını durdurma kararı aldılar. Aynı zamanda toplumsal psikolojiyi de düşündüğümüzde AB’de kalma taraftarlarının da güç kazanabileceği beklentisi piyasalarda haftanın son günlerinde olumlu fiyatlamaların oluşmasına neden oldu. Piyasalar bu hafta biraz daha temkinli bir duruşa geçebilir. Malum, BREXİT referandumu bu Perşembe ( 23 Haziran ) gerçekleştiriliyor. Referandumu AB yanlılarının kazanması durumunda piyasalarda ciddi bir rahatlama gözlenebilir. Dolayısıyla pozitif havanın sertleşme olasılığı yükselecektir. Fakat BREXİT olasılığının gerçekleşmesi durumundaa belirsizlik çok daha yükseleceği için küresel ölçekte yeni bir satış dalgası ile karşılaşma ihtimalinin bulunacağını hatırlatalım.

Geçtiğimiz hafta BREXİT gelişmeleri kadar dikkatle takip edilen bir diğer gelişme ise FED’in Haziran FOMC toplantı kararlarını açıklamasıydı. Geçtiğimiz hafta FOMC hakkında yayınladığımız raporumuzda şu ifadelere yer vermiştik:
° Öncelikle faizleri sabit bırakma kararının oy birliği ile alındığını belirtelim. Bu nokta önemli… Çünkü son yapılan FOMC toplantısında Kansas City FED Başkanı Esther George faiz artırım yönünde oy kullanmıştı. Yani George’un da şahin taraftan güvercin tarafa geçtiğini görmekteyiz. Önemli bir ayrıntı olduğunu notlarımıza ekleyelim.
° FOMC karar metninde ekonomik projeksiyonlara yönelik beklentileri izleyeceğimizi önceki raporumuzda vurgulamıştık. Buna bağlı olarak 2016 yılı için büyüme verisi %2.2 seviyesinden %2.0 seviyesine aşağı yönde revize edildi. 2017 içinse %2.1 seviyesinden yine %2.0 seviyesine revize yaşaandığını görmekteyiz. Büyüme konusunda aşağı revizyonlar sürpriz değil. Bununla birlikte uzun vadeli faiz hedefi ise %3.3 seviyesinden %3’e düşüldü. Dot plot olarak tabir edilen noktasal grafiklerde de FED üyelerinin faiz beklentilerinde radikal bir değişiklik oluşmadı. Üyelerin çoğunun yıl içerisinde iki faiz artırımı gerçekleşeceği yönünde beklentilerini noktasal grafiklerden okumaya devam ediyoruz. 
° FOMC karar metninde dikkat çeken bir diğer nokta ise zaman belirten ifadelere yer verilmemesiydi. Bu sayede Temmuz ayında faiz artırım olasılığının da bir hayli gerilediğini düşünüyoruz. Zaten Yellen da FOMC sonrası gerçekleştirdiği basın toplantısında Temmuz ayının ihtimal dışı olmadığını fakat ekonomiye yönelik tatmin edici verilerin gelmesi gerektiği dile getirdi. Temmuz ayı gibi kısa bir zaman diliminde FED’i radikal bir hızda şahin tarafa geçirebilecek data akımının sağlanacağı yönünde ciddi şüphelerimiz var.
° FOMC’de geçen ifadelerde ise 2016 yılında istihdam piyaasasının güçleneceğini ve hane halkı harcamalarının da güçlü duruşunu devam ettireceğinin belirtildiğini görüyoruz. Fakat ekonomik aktivitenin toparlanıyor gibi görüntüsüne rağmen istihdam hızının yavaşladığının da altı çizilmiş ve son gelen TDI datasına atıfta bulunulmuş.
° FOMC metninde en çok dikkat çeken noktalardan birisi de yıl içerisinde en az bir faiz artırımını ön gören üye sayısının bir önceki toplantıya göre birden altıya yükselmesi. Bu gelişmenin oldukça güvercin bir görüntü oluşturduğunu ve piyasalarda Aralık ayında tek faiz artırımı ile yılın kapatılacağı yorumlarını güçlendireceğini düşünmekteyiz. Bunun aynında 17 yetkilinin faiz artırım tahmin meydanının hala yıl içerisinde iki olduğunu noktasal grafiklerden okumaya devam ettiğimizi dile getirmiştik.
FOMC karar metninin açıklanmasının ardından gözler Başkan Yellen’a çevrilmişti. Yellen, global ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini, ekonomik göstergelerin karışık görünümde olduğunu ve bu durumunda para politikkasında temkinli duruşu haklı çıkardığını, Brexit referandumunu değerlendirmeye aldıkları ve kararlarında rol oynayan unsurlardan biri olarak nitelendirdiğini ve Temmuz ayında faiz artırım olasılığının bulunduğunu yalnız ekonomik verilerin tatmin edici olması gerektiğini belirtti. Karar metni ve Yellen’in söyledikleri güvercin bir tonda algılanması ile birlikte ABD doları ile devlet tahvillerinde gerileme yaşanmıştı.

FOMC’nin yanında geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan manşet TÜFE verilerinin beklentileri karşılamayarak enflasyona yönelik olumsuz bir görüntü oluşturduğunu da eklemekte fayda var. 
Geçtiğimiz hafta merakla takip edilen bir diğer gelişme ise Japonya Merkez Bankası ( BOJ ) para politikası kurulu toplantı kararlarıydı. Piyasalarda BOj’un parasal genişlemeye gidebileceğine yönelik beklentilerinin daha ağırlıkta olması rağmen BOJ bu beklentileri karşılamadı ve faiz oranlarını sabit bıraktı. Tabii bu kararın ardında JPY’de net bir değerlenme hareketi oluştu ve USD/JPY paritesi 1103.00 seviyelerini test etti.

-meksa yatırım

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap