Yeni haftada borsayı neler bekliyor?

wegxz2NFKnhzQAAAABJRU5ErkJggg== Yeni haftada borsayı neler bekliyor?

Bu hafta takip edilecekler…
16 Ocak Pazartesi Türkiye Ekim ayı İşsizlik Oranı ve Aralık ayı Bütçe Gerçekleşmeleri
ABD piyasaları kapalı.
18 Ocak Çarşamba ABD Aralık TÜFE, Sanayi Üretimi ve Bej Kitap
19 Ocak Perşembe ECB Faiz Kararı ve Başkan Draghi’nin Basın Toplantısı
20 Ocak Cuma Çin Büyüme (4Ç16)
 Trump ABD Başkanlık görevini devralacak.

TL’de kayıplar ön planda… Geçen hafta siyasi ve jeopolitik gelişmelerin yarattığı not baskısının ardından TL’deki değer kaybıyla birlikte USD7TL 3,9422 ile tarihi rekorunu yenilerken, döviz sepeti 4’ün üzerini gördü. TL’deki değer kaybını önlemek adına Merkez Bankası’nın aldığı likidite sıkılaştırıcı hamleler sonrasında kurlarda gevşeme görsek de TL haftayı dolar karşısında %2,2, euro karşısında %3,2 kayıpla tamamladı. TL’deki kayıplara rağmen endeks ise haftayı %5,7 primle 81.524 puandan kapanış gerçekleştirdi.
Yeni haftada Asya piyasalarında görünüm satış ağırlıklı. (Shanghai -%0,72, Nikkei -%0,84) Cuma günü Merkez Bankasının bankalar arası borç alabilme limitlerini indirmesinin ardından 3,72’nin altına gevşeyen USD/TL’de an itibariyle işlemler 3,7681’den geçmekte. Bugün ABD piyasaları “Martin Luther King Jr.” günü nedeniyle kapalı olacak.
Bu hafta içeride Genel Kurulu’nda ele alınan 18 maddelik “Türk Tipi Başkanlık Sistemi” görüşmeleri izlenecek. Görüşmelerde 1. tur tamamlandı. 2. tur görüşmelerine ise Çarşamba günü başlanacak.
Dışarıda ise ECB faiz kararı ve Draghi’nin basın toplantısının yanı sıra Çin 2016 yılı son çeyrek büyüme verisi küresel piyasalarda fiyatlamalara yön verecek. Öte yandan 20 Ocak’ta Trump ABD Başkanlık görevini devralacak.
BIST’te bu hafta için beklenti aralığımız 79.000-83.000 bandı iken USD/TL’de 3,72-3,90, gösterge tahvilde %11,00-11,50 bandında hareket bekliyoruz.
Ya referandum ya erken seçim… Geçen hafta Meclis Gelen Kurulu’nda 18 maddelik “Türk tipi Başkanlık SSistemi”ni içeren anayasa değişiklik teklifi görüşmelerine start verildi. Hafta başında başlayan görüşmelerde 1. tur tamamlandı. Bu hafta Çarşamba günü 2. tur görüşmelerine başlanacak. Anayasa teklif paketinin meclisten geçmesi halinde 2 ya da 23 Nisan’da referanduma gidilmesi bekleniyor.
Şuan için çok da ihtimal verilmese de teklifin meclisten geçmemesi halinde ise siyasilerden gelen açıklamalardan erken seçimin ikinci seçenek olarak sunulduğu belirtelim. Sözün özü siyasi belirsizlik bir süre daha piyasaları baskı altında tutacak gibi gözüküyor.
TCMB’den likidite hamleleri… Siyasi ve jeopolitik gelişmelerin yarattığı not baskısının ardından TL geçen haftayı dolar karşısında %2,2, euro karşısında %3,2 kayıpla tamamladı.
24 Ocak PPK toplantısı öncesinde Merkez Bankası’ndan faiz artırım beklentileri artarken, TL’de yükselen tansiyon sonrasında Merkez Bankası’ndan likidite sıkılaştırıcı yönde hamleler geldi. Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklığın yakından takip edildiğini belirten TCMB, sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti ve ilk önlem olarak da tüm vade dilimlerinde yabancı para zorunlu karşılıklarda 50 baz puan indirime gitti. Daha önce de çokça gördüğümüz gibi bu tip hamleler TL’deki ateşi düşürmede yetersiz kalmıştır ki bu hamle de piyasaları tahmin etmedi.
Perşembe ve Cuma günü haftalık repo ihalesini açmayan TCMB, Cuma seans bitiminde aldığı kararla daha önce 22 milyar TL’ye indirdiği bankalar arası para piyasasında borç alabilme limitini 11 milyar TL’ye düşürdü ve gerekli görülen günlerde BIST repo pazarında TCMB tarafından yapılan fonlama tutarının da sınırlandırılacağını açıkladı. Bu karar TCMB’nin bankaları %8 haftalık repo oranı yerine %8,50 olan gecelik borç vermeye ve %10 olan geç likidite penceresine yöneltmesiyle ortalama fonlama maliyetini yükselterek TL’nin maliyetini yükseltmesi anlamına geliyor. Açılmayan haftalık repo ihaleleri sonrasında ortalama fonlama maliyetinin %8,31’den %8,39’e yükseldiğini gördük ki buu hafta ağırlıklı fonlamada bir miktar daha yükseliş görülebilir.
TCMB’nin son hamlelerini TL varlıkları için pozitif tarafta karşılıyor olmakla birlikte kalıcı iyileşmeler için yeterli olmadığını düşünüyoruz. Anayasa değişiklik süreci ile erken seçim ihtimalleri, güvenlik sorunu ile devam eden jeopolitik risklerin ekonomik kaygılarla birleştiği bu ortamda kalıcı iyileşme için TCMB’nin yanında ekonomi yönetiminin güven vermeye devam etmesi ve TCMB’nin faizlerde öngörülebilir bir reel getiri sunması gerektiğini düşünüyoruz. Uzun vadeli kalıcı bir iyileşme için ise siyasi risklerin ve jeopolitik kaygıların ortadan kalkması, güven ortamının yerleşmesi gerektiği görüşündeyiz.
Geçen yılın Aralık ayında kurdaki yükselişin enflasyon üzerindeki beliren etkilerinin devam edeceğini bu yılın ilk çeyreğinde baz etkisiyle birlikte enflasyonun %10’a yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Bu da TCMB’yi yükselen enflasyona bağlı olarak da bir faizi artırımı yapmak durumunda bırakacaktır diye düşünüyoruz.
Dışşarıda gözler ECB faiz kararı ve Çin’de olacak. Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da dışarıda makroekonomik veri akışı sakin. En önemli gündem maddeleri ise Perşembe günü alacağımız ECB faiz kararı ve Cuma günü açıklanacak Çin 2016 yılı son çeyrek büyüme verisi olacak.
ECB Aralık ayında aylık 80 milyar Euro olan mevcut varlık alım programını Mart 2017’ye kadar sürdüreceklerini, sonrasında alımları 60 milyar euroya indirerek Aralık 2017’ye kadar devam edecekleri açıklamış, Başkan Draghi ise gerekli görülmesi halinde varlık ve süre uzatımına gidileceğini belirtmişti. Bu toplantıda ECB’nin mevcut politika duruşunda değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Son dönemde PMI verilerinin toparlanmaya işaret ettiği Çin’in 2016 yılını yıllık %6,7’lik büyüme ile tamamlaması bekleniyor.
Öte yandan ABD, Almanya ve Euro Bölgesi tüketici fiyatları, ABD sanayi üretimi ve Bej Kitap raporu izlenecek diğer veriler arasında yer alıyor. Öte yandan 2016 yılı son çeyrek finansalları da ABD endekslerine yön verecek

 Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler 

16 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap