Yen Yeniden Güçlenebilir

En değersiz para yen..

ABD Merkez Bankası, Fed yüksek olasılıkla ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlayabilir. Çıkış programı sürecinin ılımlı ve ekonomiye zarar vermeyecek şekilde yönetilmesi endişeleri hafifletebilir. Böylelikle Yen yeniden Dolar karşısında güç kazanabilir. Yen dört yıldan bu yana enflasyon hedefine ulaşma misyonu nedeniyle değer kaybetmeye devam ediyor.  Bir diğer yandan Fed’in piyasalarda yaşanan oynaklık dolayısıyla “daha geç” adım atması Yen’in 2015 yılı kazançla kapatmasını sağlayabilir. Dolar/Yen paritesinin yıl başından bu yana getirisi +0,54% olmak üzeredir.

 

Grafikte, Bank for International Settlements tarafından yayınlanan reel efektif kur hesaplaması gösteriliyor. G-10 kurları arasında Yen %30,9 düşük değerlenmiş görünüyor.  Yatırım bankası Morgan Stanley, Yen’i “son derece düşük değerlenmiş” olarak değerlendiriyor.

159281-1 Yen Yeniden Güçlenebilir

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap