Yen ve Politika Farklılaşması

Yen 12 yılın en düşüğünde.

Japonya ekonomik yapının yanında demografik nedenlerle de deflasyon olgusuyla karşı karşıya. Deflasyon kavramı temel olarak, fiyatlar genel seviyesinin sürekli bir şekilde düşmesi durumudur. Tüketici talebinin azalması, para arzının azalması, üretimin azalması, para talebinin artması olarak ifade edilebilir. 2014 yılının ikinci yarısından itibaren petrol fiyatlarının hızla geri çekilmesinden kaynaklı olarak dezenflasyon etkisi görüldü. BOJ dezenflasyonist baskıya cevaben para politikasını “daha da” gevşetme yönünde adım attı.

 

BOJ’un genişleme, Fed’in temkinli sıkılaşma yolunda olduğu denklem Yen’in değer kaybetmesine neden oluyor. 28 Mayıs tarihine geldiğimizde Dolar/Yen paritesi denklem neticesinde 124.20 seviyesiyle 12 yılın en yükseğine ulaştı. Söz konusu seviye Aralık 2002’den bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor. Fed Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz haftada 2015 yılını ilk faiz artışı açısından uygun tarih olarak ifade etmişti. ABD ekonomisi Fed’in öngördüğü yolda ilerlediği koşulda 2015 yılında ilk faiz artışı gerçekleştirilebilir.

 

Yunanistan’ın temerrüde düşeceği endişesinin güvenilir varlık talebini artırdığı düşüncesi doların diğer ülke kurları karşısında değer kazanmasına neden gösterilebilir. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda bu hafta gerekmesi durumunda enflasyonda %2 hedefine ulaşmak için gerekli politika ayarlamalarının yapılabileceğini ifade etmişti. Japonya MB hali hazırda yıllık bazda 80 trilyon yen ($644 milyar) büyüklüğünde varlık alımı gerçekleştiriyor. $1.1 trilyon büyüklüğündeki GPIF ise daha yüksek getiri sağlamak amacıyla Japonya dışındaki yatırımlarını artırıyor.

 

Brezilya Reali ve Yeni Zelanda Doları’nın ardından en fazla değer kaybeden majör para birimi %4,3 kayıpla Japon Yeni oldu. Söz konusu gerçekleşmede, ABD’de yakın dönemde Nisan ayı TÜFE ve Nisan ayı Dayanıklı Mal Siparişleri verilerinin çekirdek göstergeler itibariyle ikinci çeyrek açısından pozitif işaretler sunması doların güç kazanmasına neden oluyor. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap