Yellen Sunumuna Doğru..

Saatler ayarlandı..

Fed Başkanı Janet Yellen’ın Senato’nun Bankacılık Komitesi’nde 24 Şubat Salı günü itibariyle gerçekleştireceği yarı yıllık sunumu küresel piyasaların en önemli gelişmelerinden biri olarak değerlendirilebilir. Fed/FOMC hatırlanacağı gibi 17 Aralık tarihli toplantısında sözlü yönlendirmesinde değişikliğe giderek, ilk faiz artışının zamanlaması açısından “sabırlı” olunacağı ifadesine yer vermişti. Fed Başkanı Janet Yellen ilgili toplantının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında “sabırlı” ifadesine açıklık getirerek, faizlerin “iki toplantı” daha artırılmayacağını ifade etmişti.

 

Fed Başkanı Janet Yellen’ın 24 Şubat Salı günü TSİ 17:00 itibariyle gerçekleştireceği sunumunda, “ilk faiz artışının zamanlaması” açısından ipucu vermesi beklenebilir. Eğer ki Mart toplantısında “sabırlı” ifadesi toplantı metninden çıkacak ise, söz konusu toplantıda bu yönde ipucu verilebilir.

 

27-28 Ocak toplantısına ilişkin tutanaklara göre, “sabırlı” ifadesinin kaldırılması durumu, komite üyeleri tarafından endişe kaynağı olarak tarif edilmekteydi.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/118296/fed-ve-mesajlar

 

Son dönemde faiz artırım beklentileri yükseliyor.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/118429/fed-faizleri-ne-zaman-artirir

 

Konu hakkında bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap