Yellen Sunumu ve İzlenmesi Gerekenler

17:00’de Yellen Kongre’de olacak.

Fed Başkanı Janet Yellen 15 Temmuz Çarşamba günü TSİ 17:00’de Kongre’de yarı yıllık sunumunu gerçekleştirecek. Piyasa katılımcıları Eylül’de faiz artışına yönelik “daha fazla” ipucuna ulaşabilir.

 

1) Para Politikasının Görünümü

Fed Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz hafta Cleveland Fed’de yapmış olduğu konuşmasında, 2015 yılının kısa-dönemli faizleri artırmaya başlamak için uygun olduğunu ifade etmişti. Ancak ilk faiz artışının zamanlaması açısından “belirli” bir tarih vermekten kaçınmıştı. Ücretler gelişiminin güç kazanmasını “iyileşme” olarak değerlendirirken, istihdam piyasasında zayıflığın sürdüğüne dikkat çekmişti. Enflasyondaki zayıflığa ise düşük petrol fiyatları ve yakın dönemde güçlenen dolar gerekçe gösterilmişti. Enflasyondaki zayıflık ise “geçici” olarak tanımlanmıştı.

 

2) Uluslararası Gelişmeler

Yellen, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkışı, Çin Borsası’nda yaşanan panik ve Porto Riko’nun temerrüde düşmesi gibi önemli küresel olaylara yönelik sorularla karşı karşıya kalabilir. Küresel gelişmelerin ABD ekonomisine etkisi üzerine değerlendirmede bulunması istenebilir.

 

3) Biyoteknoloji ve Sosyal Medya Hisse Senetlerinde Değerlemeler

Fed Başkanı Janet Yellen 15 Temmuz itibariyle yayınlanan Para Politikası Raporu’nda,  Sosyal Medya ve Biyoteknoloji alanındaki “momentum” hisse senetlerinde değerlemenin “oldukça abartılı” olduğunu ifade etti.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap