Yellen Sonrası Dolar Gücünü Koruyor

111716-2016-11-17-15-45-33-1 Yellen Sonrası Dolar Gücünü Koruyor

Piyasalarda FED’in faiz artış süreci fiyatlanmaya devam ediyor. FED başkanı Janet Yellen’in açıklamaları sonrası Aralık ayında olası bir faiz artış sürecinin hızlandığını söyleyebiliriz. Yellen kısa vade içinde faiz artışı olabileceğine yönelik mesajları sonrası Doların değer kazanımı hızlandı. Dolar TL yeniden rekor seviyelere yükselirken gelişen ülke para birimlerinde zayıf görüntü devam etti. Emtia tarafına baktığımızda ise, Altın fiyatlarında oynaklık sürüyor. FED başkanı Yellen aynı zamanda şu anlık kademeli faiz artışını olabileceğini FED’in faiz artışı ihtimalini yükselmesi altın fiyatlarını baskılıyor. Öte yandan Petrol fiyatlarında tepki alımları devam ediyor. Bugün 11 petrol üretici ülkesi Doha’da bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantıda petrol üretiminin seviyeleri tartışılabilir. Rusya’nın üretimi kısmayı desteklemeye yönelik Ancak, gözler 30 kasım günü yapılacak olan resmi OPEC toplantısında olacak. Dün brent petrolü % 2,30 artış gösterdi. Bugün ABD’den açıklanacak olan sondaj kule rakamları petrol fiyatları üzerinde etkili olabilir. Endekslerde ise yatay görüntüler devam ediyor. DAX endeksi dünü % 0,22 gerileme gösterdi. S&P 500 endeksinde yükselişler sınırlı kalarak % 0,26 oldu.

USDTRY ANALİZİ
Gelişmekte olan ülke para birimlerinin FED başkanı Yellen’in açıklamaları sonrası zayıf görüntü sürüyor. ABD tahvil faiz oranlarının yükselişine devam etmesi ve FED’in Aralık ayında faiz yükseltme ihtimalinin % 90 üzerine çıkması Dolar TL paritesini yeniden rekor seviyelere taşıdı. Son durumda 3.3800 seviyesini aşan kur, genel olarak rallisini sürdürüyor. Geri çekilmelerde gün içerisinde 3.3520 desteği izlenebilir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece kurda 3.3960-3.4200 direnç noktaları gündeme gelebilir.

EURTRY ANALİZİ
EURTRY paritesinde Yellen’in açıklamaları sonrası yukarı yönlü trendin devam ettiğini söyleyebiliriz. Teknik görünümde ise kurda yükseliş kanalının korunduğunu görüyoruz. 3.5730-3.5560 destek bölgesi olarak izlenebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece yükseliş isteği devam edebilir. 3.5920-3.6030 ise direnç bölgesi olarak gün içerisinde takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Yellen’in açıklamaları sonrası FED’in Aralık ayında faiz yükseltme ihtimalinin % 90 seviyesini aşması pariteyi etkilemeye devam ediyor. Öte yandan ABD’den açıklanan verilerin beklentileri karşıladığını görüyoruz. Avrupa Bölgesi’nden önemli veri akışı yer almazken gözler Almanya üretici fiyat endeksinde olacak. Doların güçlü seyrine bağlı olarak düşüşünü derinleştiren parite tarafında 1.0600 seviyesinin de aşağısı test edildi. 1.0660-1.0710 direnç bölgesi altında kaldığı sürece paritede genel görünümün zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Geri çekilmelerde 1.0580-1.0520 destek noktaları olarak izlenebilir.

ALTIN ANALİZİ
FED başkanı Yellen’in Aralık ayında faiz artışı olabileceğine yönelik mesajları sonrası altın fiyatlarında gerilemeler devam ediyor. Altın fiyatları aynı zamanda ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarına duyarlı olduğunu ve faizlerdeki yükseliş sonrası baskılandığını belirtelim. Teknik görünümde uzun süredir yatay bant aralığında hareket eden ve simetrik üçgen formasyonu oluşturan bir altın hareketi izliyoruz. Genel görünümün zayıf olduğu sarı metalde 1220-1227 direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece satışlar sürebilir. 1205-1200 güçlü destek noktaları olarak ön plana çıkıyor.

HAM PETROL ANALİZİ
Petrol üreten 11 ülkenin bugün Doha’da yapacağı toplantı öncesinde ham petrolü tepki alımlarını hızlandırdı. Rusya’nın da üretim kesintisini desteklediğini gördük. Öte yandan ABD’den sondaj kule rakamları takip edilebilir. Teknik görünümde ise son gevşemeyle beraber petrolün 44.80-44.40 destek bölgesi üzerinde tutunduğunu görüyoruz. Dolayısıyla yeni günde bu bölge destek noktaları izlenebilir. Bu seviyeler aşağı yönlü kırılırsa satışlar derinleşebilir. Tepki alımlarında ise 45.50-46.10 direnç bölgesi olarak ön plana çıkıyor.

BRENT PETROL ANALİZİ
Brent petrolde OPEC toplantısı öncesinde tepki alım süreci devam ediyor. OPEC’in 30 Kasım günü gerçekleştirilecek olan toplantıya kadar oynaklık sürebilir. Teknik görünümde ise yükselişe rağmen 47.15-47.55 direnç bölgesinin aşılamadığını görüyoruz. Dolayısıyla yeni günde bu seviyeler direnç bölgesi olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 45.90-45.50 noktaları destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

-destek yatırım

18 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap