Mark Mobius:Altın 2017 sonuna kadar % 15 yükselecek

altin_110 Mark Mobius:Altın 2017 sonuna kadar % 15 yükselecek

Templeton Emerging Markets Group İcra Başkanı Mark Mobius Fed’in faiz artırımında yavaşlaması ve bu durumun doları baskı altına almasıyla altının gelecek yılın sonuna kadar yüzde 15 yükseleceğini söyledi. 

Bloomberg’e Hindistan’da verdiği bir röportaj’da konuşan Mobius, “Fed faizi biraz artıracak, ancak bu artırım agresif olmayacak ve bu artışın insanları piyasa dışına çıkaracağına ilişkn bir garanti yok. Birçok şey reel faizlere bağlı olacak” dedi. 

Merkez bankalarının artan altın alımlarına da dikkat çeken Mobius, “Dolar fazla güçlü değil ve daha da düşebilir. Eğer böyle olursa, altın daha da pahalı hâle gelebilir” diye konuştu. 

Altın 2016 yılında, küresel ekonominin sağlığına ilişkin endişeler, gevşek para politikaları ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararının (Brexit) talebi güçlendirmesine bağlı olarak yüzde 19 değer kazandı.

Fed politika yapıcıları, takriben 10 senelik aradan sonra Aralık 2015’te faiz artırımına gittikten sonra, altı toplantı üst üste borçlanma maliyetlerinde değişikliğe gitmedi. Dolar cuma günü faizin yakın zamanda artırılacağı spekülasyonuna bağlı olarak mart ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına karşın, bu yıl halen ekside.

24 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap