Yapı Kredi Bilançosunu açıkladı ! Ziraat Yatırım Analizi 

Yapı Kredi Bilanço Analizi

Yapı Kredi Bankası’nın net dönem karı, 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %10,9 oranında azalarak 892mn TL’ye gerilemiş; ancak hem bizim beklentimiz olan 837mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 835mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada net ücret ve komisyon gelirleri ile diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın yılın ilk yarısındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %22 oranında artarak 1,9 milyar TL olmuştur.

Artan mevduat maliyetleri Banka’nın mevduatlara verilen faizlerinde %12 oranında artışa neden olurken, swap maliyetlerindeki artış ticari zararın 137mn TL artmasına neden olmuştur. Swap maliyetleri 1Ç2017’deki 114mn TL’den 2Ç2017’de 276mn TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, bir önceki çeyrekte %16,1 oranında artan net ücret ve komisyon gelirlerinin bu çeyrekte %2,9 oranında gerilemesi karın çeyreksel olarak düşmesinde etkili olan bir diğer faktör olmuştur. Karşılık giderleri ise özel karşılık giderlerindeki gerileme ve bir önceki çeyrekte ayrılan 50mn TL’lik serbest karşılığın bu çeyrek olmamasına bağlı olarak %7,8 oranında gerilemiş ve karı desteklemiştir.

Banka’nın net faiz marjı çeyreksel bazda, mevduat maliyetlerindeki artışa bağlı olarak ufak çaplı bir düşüş göstermiş ve %3,53 olmuştur. Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı ise çeyreksel bazda sırasıyla %12,7 ve %1,4 olarak gerçekleşmiştir.

Yapı Kredi Bankası’nın sermaye yeterlilik rasyosu, 44 baz puan artarak %14,84 seviyesine yükselmiştir. Banka’nın genel karşılıklarla ilgili BDDK tarafından yapılan son düzenlemelere istinaden 1,8 milyar TL’lik tamponu bulunmaktadır. Ayrıca Banka’nın serbest karşılık tutarı da 150mn TL’dir.

Yapı Kredi Bankası’nın hedef hisse fiyatını, 2017 yılı ikinci çeyrek gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 5,15TL’den 5,40TL’ye yükseltiyor ve daha önceki “EKLE” önerimizi koruyoruz

Ziraat Yatırım Menkul Değerler

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap