Yabancıların Türk finansal varlıklarına olan ilgisi artarak devam ediyor

Küresel piyasalarda risk iştahının kırılgan seyrettiği ve Hazine’nin yüklü iç borçlanmalarının olduğu 9 – 16 Haziran haftasında yabancıların Türk finansal varlıklarına olan ilgisi artarak devam etti. TCMB’nin fiyat ve kur etkisinden arındırılmış verilerine göre, yurtdışı yerleşikler nette 30,3 milyon Dolar tutarında özel sektör bonosu, 825,4 milyon Dolar tutarında devlet tahvili ve 252,0 milyon Dolar hisse senedi satın alımı gerçekleştirdiler. Böylece toplamda net olarak hafta genelinde 1,1 milyar Dolar, yılbaşından itibaren ise 4,1 milyar Dolar Türk finansal varlığı satın almış oldular. Aynı haftada hane halkının döviz talebi devam etse de toplam döviz tevdiat hesaplarının (DTH) özel sektördeki azalışlarla 946 milyon Dolar gerilediği görülüyor. Önümüzdeki dönemde TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu korumasının ve iyimser makroekonomik veri akışının Türk finansal varlıklarını destekleyeceğini öngörüyoruz. Ancak jeopolitik gelişmeler ve yurtiçi politik gelişmeler gibi dışsal faktörlerin sermaye akımları ve Türk finansal varlıklarının göreceli performansında etkili olabileceğini düşünüyoruz.
” Mayıs’ta toplam konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %1,5 artarken aynı dönemde ikinci el konut satışlarında yıllık artış %8,2 olarak gerçekleşti. Konut kredi faizlerindeki kademeli yükselişe karşın vadenin 20 yıla uzatılması ve sektörde yapılan kampanyalarla ipotekli konut satışlarındaki yıllık bazda artış %17,8 ile çift haneli olarak devam etti. Böylece, sektör ikinci çeyrekte de gücünü korurken bu eğilimin kalıcı olabilmesi için işgücü piyasasındaki iyileşmenin sürmesi ve konut kredi faizlerindeki yükselişin sınırlı kalması gerektiğini düşünüyoruz.

Dünya:
” ABD’de Conference Board bileşik öncü göstergeler endeksi Mayıs’ta bir önceki aya göre beklentiler dahilinde %0,3 arttı. Konut sektörüne yönelik zayıflıklar genel endeksteki hızlanmayı sınırlarken Mayıs’ta devam eden artışa en büyük katkı finansal koşullardaki iyileşmeden geldi. Endeksin Nisan sonucu bir miktar aşağı revize edilse de detaylar genel olarak %2 civarındaki büyüme hızının sürdüğünü teyit ediyorlar.
” Öncü hesaplamalara göre, Euro Bölgesi’nde tüketici Mayıs’taki -3,3’ten -3,0 olan tahminleri aşarak Haziran’da Nisan 2001 sonrası zirve olan -1,3’e yükseldi. Düşük petrol fiyatları ve kademeli olarak iyileşen işgücü piyasasının hane halkı güvenini artırdığı görülüyor. Bununla birlikte, enflasyon dinamiklerindeki zayıflıklara rağmen büyümedeki tüketim destekli güçlü trendin ile bir süre daha sürebileceğini öngörüyoruz.

23 Jun 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap