Yabancıların en çok işlem yaptığı hisseler

Borsa İstanbul, Haziran ayında yabancı…

Borsa İstanbul, Haziran ayında yabancı banka/aracı kurum veya bireylerin nam ve hesabına gerçekleştirilen işlemlerin detaylarını paylaştı. 

Bu bilgilere göre yabancı yatırımcı BIST Yıldız Pazar’da Haziran ayında satış tarafında yer aldı. 

Verilere göre yabancılar bu ay içerisinde 19,5 milyar dolarlık satış yaparken, alış miktarı 18,5 milyar dolar oldu. Böylelikle yabancı yatırımcıların hisse portföyünden 1 milyar TL’ye yakın bir çıkış yaptıkları görüldü.

Dolar cinsinden yabancıların çıkışı 331 milyon doları buldu. 

Yabancıların Haziran ayındaki işlem hacmi ise 38,5 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Yabancıların Haziran ayında BIST’te en çok işlem yaptıkları hisse ise 7,9 milyar TL’lik işlem hacmi ile Garanti Bankası oldu. Garanti Bankası’nı 3,2 milyar TL’lik işlem hacmi ile Akbank, 3,1 milyar TL ile Halkbank hisseleri izledi. 

HAZİRAN AYINDA YABANCILAR HAVACILIKTAN ÇIKTI

Hisse bazında bakıldığında da yabancı yatırımcıların satış tarafında olduğu hisselerin çoğunlukta olduğu görüldü. Yabancılar Haziran ayında 78 hissede net satış tarafında yer aldı. 

Yabancıların bu dönemde en çok çıkış yaptıkları hisse ise Türk Hava Yolları oldu. Yabancılar Haziran ayında THY hissesindeki portföylerini 269 milyon TL düşürdü.

Bu kapsamda THY’yi yine aynı sektörden olan TAV takip etti. Yabancı yatırımcılar TAV hissesinde Haziran ayında 128 milyon TL’lik çıkış yaptı. En çok net satışa sahip üçüncü hisse ise 127 milyon TL ile Tüpraş oldu.

Yabancıların Haziran ayında en çok tercih ettiği hisseler ise Gübre Fabrikaları oldu. Yabancılar Haziran ayında bu hissedeki portföyünü 28 milyon TL artırdı. Gübretaş’ın ardından Trakya Cam en çok portföyde en çok artış gören hisse oldu. Şirketin hisselerinin yabancı işlemlerdeki net alışı 21 milyon TL olarak gerçekleşti. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap