Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

Volkswagen’de bazı dizel araçların emisyon ölçümlerinin çarpıtılmasının ortaya çıkmasıyla başlayan kriz büyüyerek devam ediyor.

Volkswagen’de  bazı dizel araçların emisyon ölçümlerinin çarpıtılmasının ortaya çıkmasıyla başlayan kriz büyüyerek devam ediyor. Gelen haberler ile birlikte Platinyum ve Paladyum fiyatlarında dalgalanma arttı. Bu analizimizde bunun nedenini ve ileride nasıl bir fiyatlama olabileceğini inceleyeceğiz.

 

Platinyum ve Paladyumun Otomotiv Sektöründeki Kullanımı ve Volkswagen Krizinin Fiyatlara Etkisi

 

Platinyum ve Paladyum ağırlıklı olarak motorların emisyon azaltımında kullanılmaktadır. Paladyum ağırlıklı olarak benzin motorlarında, platinyum ise dizel motorlarda kullanılmaktadır.

Dünya genelinde Paladyum talebinin %67’si otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. %17 talep Avrupa’dan, %17 talep ise Kuzey Amerika’dan gelmektedir.

Platinyum talebinin ise %39’u otomotiv sektöründen gelmektedir. %18 Avrupa’dan olmakla birlikte sadece %6 Kuzey Amerika’dan gelmektedir. Bunun nedeni olarak ABD’de benzinli araçlara karşı daha yoğun bir talebin olması şeklinde yorumlanabilir.

 

Volkswagen krizinin ardından benzinli araçlara olan talebin artabileceği beklentisi ile Paladyum fiyatları artarken Platinyum fiyatlarında sert düşüş olduğu gözlemlenebilir. Ancak sorunun düzeltimi için geri çağrılacak olan 11 milyon aracın tamiri esnasında önemli ölçüde Platinyum kullanılacaksa bu durumun orta vadede Platinyum fiyatlarına pozitif etki etmesi beklenebilir.

Paladyum Talebi

165111-dem2 Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

 

Platinyum Talebi

165112-demand1 Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

 

Hisse ve Emtia Fiyatlarının Karşılaştırılması

 

Aşağıdaki grafikte Euro Stoxx Otomotiv sektörü endeksi (beyaz) ve Volkswagen’in fiyatlarının görüyoruz. Krizin sadece Volkswagen’i değil diğer otomotiv firmalarını da etkilendiğinden bahsedebiliriz.

165113-vow Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

 

Aşağıdaki grafikte ise grafikte Euro Stoxx Otomotiv sektörü endeksi (beyaz), Platinyum (sarı) ve Paladyum (yeşil) fiyatlarındaki hareketleri görüyoruz. Krizle birlikte aşağı yönlü trend içerisindeki paladyum fiyatlarındaki yükseliş dikkat çekici.

165114-pt-pd Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

 

Aşağıdaki grafikte kırmızı kutu ile sınırlanmış alanda Platinyum/Paladyum rasyosunu görüyoruz. 5 yıllık dönemin en düşük seviyesinde ve –2 standart sapma seviyesi olan 1,2675 seviyesine yaklaşmış durumda.  Bu seviye destek olarak takip edilebilir. Ayrıca aralarındaki korelasyon’da hızla azalmakta.

165115-ratio Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

 

Platinyum Teknik Analizi

 

Platinyumda aşağı yönlü trend devam ediyor. Aşağı yönlü baskılar devam ederse 815 seviyesine doğru kademeli düşüş devam edebilir. Bu destek kırılmadığı sürece düşüşler sınırlı kalabilir ve yukarı yönlü hareket başlayabilir.

Yukarı yönlü hareketlerde ise 1025 seviyesi orta vadede hedef olabilir. 945 seviyesi pivot seviye olarak takip edilebilir. Bu seviye altında negatif, üzerinde pozitif bir algı görülebilir.

165116-pt Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

 

Paladyum Teknik Analizi

 

Paladyum 5 yıllık dönem fibonacci %50 seviyesinden dönüş gerçekleştirdi. Yukarı yönlü hareketlerde 677,15 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 696 – 714 – 740 seviyeleri hedeflenebilir. 740 direnci orta vadede trend değişimi açısından önemli olabilir.

Aşağı yönlü hareketlerde ise 640 – 595  seviyeleri kısa vadede destek olarak takip edilebilir.

165117-pd1 Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

165118-pd2 Volkswagen Krizinin Platinyum ve Paladyum Fiyatlarına Etkisi

 

Burç Oran

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap