Volkswagen Krizi ve Almanya

Die Kladderadatsch

Alman ekonomisi Volkswagen skandalından sınırlı olarak etkilenebilir. Almanya’nın otomobil ihracatının %10 düşmesi durumunda, söz konusu etki geçici ve yönetilebilir bir durum olarak değerlendirilebilir. Ekonomik büyüme de buna bağlı olarak 0,10 ila 0,20 puan olumsuz etkilenebilir. Almanya’da otomotiv endüstrisi boyut olarak oldukça büyük, fakat GSYH payı sadece %5,7 olmak üzeredir. Böylelikle otomotiv sektörü kaynaklı bir sıkıntı ekonomik büyüme üzerinde şiddetli bir etki yaratmayabilir. 2013 yılında ise otomotiv sektörünün GSYH payı %4 seviyesiydi.

 

VW skandalı iç talepten ziyade, dış talebi olumsuz etkileyebilir. 2014 yılında Almanya’da üretilen 5.6 milyon aracın 4.2 milyon yurtdışında, 1.3 milyonu yurtiçine satılmıştır.  Yabancılar Alman araçlarına daha düşük talep gösterse de, Alman vatandaşları ülkelerinin araçlarını tercih etmeye devam edebilir. Ancak, dizel araçlar yerine benzinli araçlar daha fazla tercih edilebilir olabilir. Bu durumda küresel paladyum talebini destekleyebilir.

165394-1 Volkswagen Krizi ve Almanya

2014 yılında Almanya ürettiği otomobillerin %76’sını ihraç etmiştir. Alman ekonomisinin %3,6’sı otomotiv ihracatına dayanmaktadır. Alman otomobillerine olan talebin %10 düşmesi durumunda Alman  ekonomisi 0,4 puan etkilenebilir. Bu durumda firmalar daha fazla fiyat indirimine giderek alternatif pazarlarda pazar payı almaya çalışabilirler. Bir diğer yandan istihdam kaybı da farklı sektörlere kayabilir.

 

IMF tahminlerine göre Almanya ekonomisinin 2015 yılında %1,60, 2016 yılında %1,70 büyümesi öngörülüyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap