Volatilitenin Söyledikleri?

VIX – VXEEM farkının anlamı..

VIX, Chicago Board Options Exchange (CBOE) Volatilite Endeksi, temel olarak S&P 500 endeksinin yakın dönemdeki volatilite beklentisini gösteren bir göstergedir. Gelecekte oynaklık (implied volatility) yaşanacağını düşünen yatırımcıların ortalama “haftalık vadeli” (6 Ekim İtibariyle) “asli değerli” opsiyonlarda alış veya satış yapması, korunma amaçlı işlem yapma ihtiyacının arttığının göstergesi olarak değerlendirilebilir.

 

Chicago Board Options Exchange (CBOE) Gelişen Piyasalar Volatilite Endeksi (VXEEM), 9 Ocak 2012’den beri CBOE tarafından hesaplanmaktadır. MSCI Gelişen Piyasalar Borsa Yatırım Fonu (EEM) üzerine yazılan opsiyonlardaki volatiliteyi ölçen bir göstergedir.

 

Nasıl Yorumlanabilir?

VXEEM- VIX farkının daralması, gelişen piyasalarda beklenen volatilite düzeyinin, S&P 500 endeksinde beklenen volatilite düzeyine yakınsadığı olarak yorumlanabilir. Tek başına bir gösterge olarak kabul edilemez. Gelişen piyasalar açısından pozitif değerlendirilebilir. 

47166-2 Volatilitenin Söyledikleri?

09.01.2015 itibariyle, VXEEM- VIX farkı 3.59 gerçekleşti.

1) Fed’in faiz artırım sürecine yaklaşılması gelişen piyasaların temkinli kalmasına neden oluyor.

2) Çin yönetimi 5 Mart’ta 2015 yılı büyüme hedefini belirlemek için bir araya gelecek. 2015 yılı itibariyle aktif desteklerin sürecek olması gelişen piyasaların yıl boyunca dengeli kalmasını sağlayabilir.

3) ECB’nin 2015 yılı ilk çeyreğinde varlık alım programının kapsamını genişleteceği yönünde beklentiler pozitif bir unsur.

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap