Volatilite trade

kqxDcmCezJ3c0HPk9Z2cer7Zto5038Gavlb+B1iI4bhantflAAAAAElFTkSuQmCC Volatilite trade

Para piyasası kurulu öncesi yön belirlemek herkes için zor, günlerdir yapılan anketler sonucu ve dün Cumhurbaşkanının yaptığı konuşmalar sonrası faiz konusunda nasıl bir karar çıkacağı herkesin aklında soru işaretleri oluşturuyor. Peki bu durumda doğru yönde yatırım yapmak nasıl mümkün olacak?

Bu tarz kritik ve ne olacağı belirsiz günlerin öncesinde volatilite (oynaklık) artar yani bu piyasalarda bu kararlardan sonra hareketliliğin (aşağı ya da yukarı yönlü) daha yüksek olacağı beklentisi oluşur. Fakat ülkemizde volatilite endeksi üzerine bire bir yatırım olanağı bulunmadığından (örneğin VİX gibi) bizim için en sağlıklı yatırım araçları volatiliteye göre fiyat değerliliği gösteren opsiyonlar!

Yön bilmediğinde yapılabilecek 2 farklı strateji vardır ki bunlardan ilki hem put (satım hakkı) hem de call (alım hakk)ı opsiyonları aynı anda almak. Bu işlem doğrultusunda prim ödeyecek yatırımcılar daha sonrasında piyasanın yönüne göre kar sağlamış olacaklardır. Bir diğer durum ise; her ne kadar ilk etapta karışık gözükse de delta hedge trade. İki yönlü prim ödemek istemeyen yatırımcıların daha sıcak baktığı bu yöntemde tek taraflı call ya da put opsiyon alınırken tam tersi yönde ve opsiyonunu delta kadar pozisyon açarak gerçekleştirilir, böylece pozisyon riski ortadadan kalkarken sadece volatilite pozisyonu üzerinden kar hedeflenmiş olur.

Delta hedge işlemlerinde opsiyon deltasının piyasa koşulları içerisinde sürekli değişebileceğini bu nedenle yatırım uzmanları ile birlikte yapılması gerektiğini unutmamak gerektiğini belirtmek isterim.

Delta hedge işlemleri anlatıldığı kadar basit olmasa da bugün gibi özel günler öncesinde opsiyon alınıp delta hedge ile hem pozisyon nötrlenebilir hem de volatilite üzerinden kar hedeflenebilir, göz ardı edilmemelidir ki son dönemde valatilite trade’i piyasa dinamikleri üzerinde etkisini bir hayli göstermektedir.

Hüseyin ÇİMEN

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap