VIOP ile Faiz Riski Yönetilebilecek

21 Ekim 2015

VİOP’ta işlem gören sözleşmelere yeni bir varlık sınıfı ekleniyor. Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri, Borsa İstanbul VİOP’ta 21 Ekim 2015 tarihinde işlem görmeye başlayacak.  Borsa İstanbul Bankalararası Repo-Ters Repo Pazarı’nda gerçekleşen aynı gün valörlü gecelik miktar ağırlıklı ortalama basit faiz oranının bileşik ortalamasına dayanan Gecelik Repo Vadeli İşlem Sözleşmeleri aylık ve üç aylık (çeyreklik) olmak üzere iki tipte olacak.

 

Nakdi uzlaşılı olan söz konusu sözleşmelerden Aylık Gecelik Repo Oranı Vadeli işlem sözleşmelerinde aynı anda toplam dört vade ayına ait sözleşmeler işlem görürken, Üç Aylık (Çeyreklik) Gecelik Repo Oranı Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde ise iki yıllık süreyi kapsayacak şekilde, aynı anda toplam sekiz vade dönemine ait sözleşmeler işleme açık olacak.

 

Borsa İstanbul GMY Çetin Ali Dönmez konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “Aynı zamanda, Türk Lirası cinsi faiz swaplarının değişken bacağında da gösterge olarak kullanılabilecek bir enstrüman çıkarmış oluyoruz. Daha istikrarlı bir mali sistem açısından son derece önemli ve gerekli olan bu sözleşmelerde piyasa yapıcı olunması halinde önemli maliyet avantajı da sağlıyoruz. Likiditeyi kısa sürede arttırmak için ayrıca piyasa yapıcı adayları ile görüşmelerimiz sürüyor.” ifadesini kullandı.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap