Vestel ve Arçelik başta olmak üzere şirket haberleri

Şirket Haberleri

VESBE: Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Şirket, 2017 yılı 2Ç döneminde 66,72 milyon TL kar açıkladığını bildirdi. Şirketin geçen yılın aynı dönemine göre karı %48 azalırken, kardaki düşüşün artan satış maliyetlerinden kaynaklandığını izlemekteyiz. Bu da brüt karı baskılarken, 2Ç döneminde girdi maliyetlerindeki %45’lik artışın (2016 2Ç’ye göre) ana maliyet kalemini yukarı çektiğini izlemekteyiz. Buna ek olarak şirketin FAVÖK marjında da düşüş söz konusu. Kar beklentilerin altında ve görünüm negatif.

ERBOS: Erbosan Erciyas Boru Sanayii ve Tic. A.Ş.

Şirket 2017 2Ç döneminde 11.05 milyon TL kar açıkladı ve geçen yılın aynı dönemine göre karını %34 oranında artırdı (2016 2Ç: 8,24 milyon TL) Şirketin satışlarındaki artış faaliyet karını yukarı çekerken, şirketin artan FAVÖK marjını da performans açısından olumlu bulmaktayız.

ADANA: Adana Çimento Sanayi A.Ş.

Şirket, 2017 yılı 2Ç döneminde, 19,46 milyon TL kar açıklarken, geçen yılın aynı dönemine göre karını %47 azalttı. (2016 2Ç: 37,20 milyon TL) Şirketin karındaki düşüşte artan üretim maliyetlerinin etkisi görülmekte. Şirketin satışlarında ise %7,5’luk artış görülmekte. FAVÖK marjında ise önemli ölçüde düşüş var.

ARCLK: Arçelik A.Ş.

Şirket, 2017 2Ç döneminde 256,588 milyon TL kar açıkladı ve geçen yılın aynı dönemine göre karını %60 azalttı. Şirketin azalan karında, yükselen satış büyüklüğüne rağmen artan maliyetlerin etkili olduğu görülmekte. Maliyet kaleminde içerik görülmese de girdi fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğunu düşünmekteyiz.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap