Vergi şoku sonrasında toparlanma çabaları

Gelişmekte olan borsalar ile gelişmekte olanlar arasındaki makas açılmaya devam ediyor. Vergi indirimi beklentisini arkasına alan Wall Street yeni zirveler yapmaya devam ediyor.  Avrupa hisseleri avrodaki zayıflamanın verdiği destek ile yükseliyor. Gelişmekte olan borsalarda ise aşağı yönlü sakin seyir devam ediyor.

 

Vergi şokunu geride bırakan Borsa İstanbul ucuz değerlemelerin de desteğiyle dünyadan pozitif ayrıştı. MSCI Türkiye banka hisselerinin önderliğinde %1,6 yükselerek gelişmekte olan piyasaları 2 puana yakın yendi.  Banka endeksinin sanayiye oranı neredeyse 2003 seviyelerine yaklaşmış durumda.

 

Dünya piyasalarına paralel Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Üçüncü çeyrek ve ay sonu olması küresel piyasalarda yukarı yönlü seyri destekliyor.  Değerleme olarak cazip olan banka hisselerinin endeksi yenmeye devam etmesini bekliyoruz. Ancak gelişmekte olan piyasalarda aşağı yönlü eğilim terse dönmeden Borsa İstanbul’daki yükselişin devamı zor gözüküyor.

 

-iş yatırım menkul değerler

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap