Varlık Fiyatlarında Balon Var(mı)?

Varlık fiyatları rekor üstüne rekor kırıyor..

ABD ekonomisinde toplam servetin GSYH’ye oranı tarihsel ortalamalara göre oldukça yüksek seviyelere erişmiştir. Fed tarafından yayınlanan verilere göre, Amerikalı tüketiciler 14 trilyon dolar tutarında borca sahipken, 80 trilyon dolar büyüklüğünde varlığa sahiptir. Net varlıklar toplam varlıklardan borçların çıkarılmasıyla ulaşılan bir değere karşılık geliyor. Hanehalkı varlıkları, hisse senedi, konut, mevduat gibi sahip olunan değerleri içermektedir. Borçlar ise kredi kartları, mortgage kredileri olmak üzeredir.

 

Net varlıkların yükselmesi hanehalkının alım gücünün yükseldiğine işaret edebilir. Ancak durum söz konusu varlıkların hemen harcanmaya hazır olduğu anlamına gelmeyebilir. Varlıklar/GSYH oranı 2000 yılındaki internet balonu (dot-com) döneminde 4.4 seviyesindeydi. Küresel finans krizi öncesindeki konut balonu döneminde ise 4.7 seviyesine erişmişti. Söz konusu rasyonun 25 yıllık ortalaması ise 3.5 seviyesindedir.

69165-ok Varlık Fiyatlarında Balon Var(mı)?

Durum varlık fiyatlarının tarihsel ortalamadan fazlasıyla ayrıştığını gösteriyor. Böylelikle de varlık fiyatlarında “genel itibariyle” bir balondan söz edilebilir. İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle rasyo 4.7 seviyesiyle uzun zamanların en yüksek seviyesinde bulunuyor.

 

Geçmiş deneyimler bizlere söz konusu rasyonun yeniden 3.5 seviyesine dönebileceğini gösteriyor. Bu durum iki şekilde mümkün, GSYH’nin hızla yükselmesi veya varlık fiyatlarının hızla düşmesi. İki durum arasında daha yüksek ihtimal varlık fiyatlarında hızlı bir düşüşe verilebilir.

 

Likidite politikasında “normale dönüş”, güçlenen dolarla birlikte zayıflayan karlılık ve ciddi bir küresel yavaşlama durumunda, varlık fiyatlarında bir düzeltme yaşanma ihtimali söz konusudur.

 

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap