Vahap Taştan

Altında 1140 – 1180 Bölgesi Orta Vadede Önemli

Yılın ikinci çeyreğinde Brexit referandumu ile yükselen altın ABD seçimleri öncesi güç kaybederken, seçim senaryolarının aksine Trump’ın seçilmesi ile birlikte serbest düşüş gerçekleştirdi. Ons altının düşüşün arkasındaki ana etken ise ABD tahvil faizlerindeki yükseliş

. Trump’ın genişleyici maliye politikasına ilişkin açıklamaları, yükselen enflasyon beklentileri ile birlikte tahvil faizlerini yükseltirken, yükselen faizlerde Doları güçlendirerek altına baskı yaptı. Altının 1380’leri aşamamasındaki diğer ana etken ise yatırımcıların net pozisyonlarının rekor alımlarda olması. Altına yeni bir alım gelmemesi ve kardaki alım pozisyonlarının kapanması da geri çekilmede etkili olmakta.

index Vahap Taştan

Altında yakın vadede dip seviyesi görüldü demek için erken olacaktır. Son 4 haftadır düşüşünü sürdüren ons için baskı sürüyor. 1140 – 1160 bölgesi haftalık bazda önemli desteklere karşılık gelirken altında bu bölgelerden fiziki alımların da destekleyeceği tepkiler gelebileceğini düşünüyoruz. Fed’in faiz artırımı altının fiyatı içerisinde yer alıyor. Buna karşın Fed’in 2017’de nasıl bir politika adımı planladığı altında önceden fiyatlanabilir. 2017 için iki faiz artırımı öngörülmüş olsa bile altın üzerindeki baskının azalacağını belirtebiliriz. Diğer taraftan 2017 yılı sadece Brexit değil, Avrupa’daki diğer seçim süreçlerinden de beslenecektir. İtalya ile başlayan referandum süreci önümüzdeki yıl diğer Avrupa ülkelerindeki seçimlerle beraber değerlendirildiğinde küresel altın talebi siyasi belirsizliklerden kuvvet alabilir. Bu çerçevede 2017 için daha kuvvetli altın görüşündeyiz.

Dünya’daki en büyük altın üreticilerinin başında dünya üretiminin %14’ünü karşılayan Çin gelirken, Amerika ve Afrika kıtaları ise ana üreticilerin yer aldığı kıtalar arasında. Altın arzında ayrıca yeniden dönüştürülen altının da toplam arz içerisindeki oranı yüzde 34 oranında. Maliyet açısından farklı yorumlar söz konusu olsa da dünyanın en düşük maliyetli üreticilerinden biri olan Rus Polyur Gold şirketinden yapılan açıklamada ons başına 400 Dolar düzeyinde bir maliyet belirtiliyor. Buna karşın farklı kaynaklarda 600 – 700 Dolarlık maliyette altın üretimi yapan ülkeler de yer almakta.

Ons altın teknik olarak incelendiğinde 1360’lardan geçen uzun vadeli alçalan direnç çizgisinin aşılamaması sonrası başlayan geri çekilme teknik olarak önemli bir bant içerisine giriş yaptı. 1140 – 1180 bölgesi orta vadeli grafikte tepki alabileceği bir seviyede. Gelebilecek bu olası tepkinin düzeltme ya da yeni bir trendin başlangıcı olup olmadığını Fed toplantısından sonra belirlenebilir. Bu seviyeden gerek altın fonlarının talepleri, gerekse fiziki talebin devreye gireceğini düşünmekteyiz. Önümüzdeki yıl Fed’in beklentilerin üzerinde bir sıkılaştırmaya gitmeyeceği, Brexit sürecine ilişkin belirsiz görünüm ve Avrupa’da İtalya’dan sonra başlayacak seçim sürecinin Avrupa’da siyasi belirsizlik yaratması altını destekleyecek ana unsurlar arasındadır. Kısa vadede ise 1181 üzerine yeniden yükseliş görmediğimiz her hareket yeni bir aşağı yönlü isteğin sinyali olarak değerlendirilebilir. Gram altın cephesinde ise 130,78’in yeniden üzerine doğru hareketler ön planda. Onstaki baskıya rağmen Dolar/TL’deki yukarı yönlü hareket gram altının yatay seyri korumasına neden oluyor. Teknik çalışmalar yatay banttaki hareketi desteklerken, kısa vadede 132,0 direnç bölgesi yükselişte takip edilebilir.index-1 Vahap Taştanindex-2 Vahap Taştan

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap