USDTRY gerilemeye devam edebilir

ABD’den açıklanan tarım dışı istihdam verisinin 138K ile beklenti olan 182K’nın altında kalması ve ücret artışlarının enflasyon momentumunu destekleyecek kadar güçlü olmaması itibariyle Fed içerisindeki güvercinlerin sesini yükseltecek doğrultuda olduğu görülüyor. Haliyle, elde olan bu veri setinin Haziran’dan sonraki Fed yol haritasına ilişkin Eylül ve Aralık faiz artış ihtimalini azaltması bakımından USD açısından etkisi negatif.

Küresel bazda USD açısından görünüm bu şekilde. İçeride ise, TRY’nin çift haneli faiz oranları ile beraber diğer EM piyasaları arasında öne çıktığı bir konjonktür söz konusu olmaktadır, bu yüzden son dönemde de zaten TRY’nin bulunduğu EM döviz çiftlerinde TRY long pozisyon alınmasını öneren yabancı raporların sayısı da arttı. Mayıs ayı enflasyonu beklentilere paralel bir şekilde gerçekleşti. Yıllık enflasyonun Nisan ayındaki %11,87 seviyesinden Mayıs ayında %11,72 seviyesine gerilemiş olması, çekirdek enflasyonun ise %9,55 olan beklentinin altında %9,38 olarak gelmiş olması piyasada olumlu karşılandı. Gösterge tahvil faizinin ise uzun aradan sonra %11 altına gerilemesini olumlu olarak değerlendiriyorum.

Sonuç olarak; TRY açısından kısa vadede iyimserlik görünüyor. Küresel risk iştahının İngiltere seçimleri, ECB kararları ve eski FBI Başkanı Comey’nin Kongre’de vereceği ifade bakımından derinden etkileneceği 8 Haziran günüe kadar USDTRY gerilemeye devam edebilir. Şu anda küresel USD hareketi bizi destekliyor, ancak içerideki havanın bozulmaması oldukça önemli. Çünkü aslında kurlardaki geri çekilmenin çoğu dolar endeksinin düşüyor olmasının getirdiği bir durum. Bunu EURUSD’ın çıkışından da anlayabiliyoruz. USDTRY’de 3,50 psikolojik desteğinin altında 3,47 ve 3,44 kısa vadeli destek bölgeleri olarak görünmektedir. TRY’nin 3,52 – 3,68 geniş bandından da çıktığını görmekteyiz, ki, teknik resim tarafından da desteklenen bir TRY hareketi teyit edilmektedir.

-kapitalfx

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap