”Türkiye’de konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ili oldu”

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası üyeleri, 31 Mayıs’ta düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası Başkanı Erdal Çelebi ev sahipliğinde düzenlenen iftara, Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik de katıldı. Yemekte, Bursa’daki emlak piyasası masaya yatırıldı.

Türkiye’de en çok artışın olduğu illerden biri Bursa
Ardı ardına yapılmaya başlanan konut projeleri, Bursa’daki konut ihtiyacını karşılamaya yetmedi. Gelişmiş sanayi bölgesi ve verimli tarım alanlarıyla güçlü bir ekonomik yapıya sahip olan Bursa’da satılık ve kiralık gayrimenkul ilanlarının fiyatları yatırımcıları şaşırttı. Özellikle Nilüfer ilçesinde gerçekleştirilen projeler, ilçenin yeni kent merkezi hâline gelmesine neden oldu.
Hürriyet Emlak verilerine göre, Bursa’daki konut, arazi ve iş yeri ilanlarının fiyatlarında son bir yılda sürekli artış gözlemlendi. Bununla birlikte Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatındaki yüzde 8’lik artışa karşı, Bursa’daki satılık konutların fiyatlarında yüzde 16 artış yaşandı. Son bir yıla bakıldığında Bursa’da gayrimenkul piyasasındaki (konut, arazi ve iş yeri ortalaması) artış ise ortalama yüzde 11 olarak hesaplandı. Bursa’daki satılık ilanlarda bir metrekare konutun fiyatı ortalama 1.823 TL iken bu rakam arazide 50 TL, iş yerinde ise 2 bin 369 TL olarak belirlendi. Kiralık ilanlarda ise konutun metrekare ortalama fiyatı 8 TL iken, iş yeri ilanlarında 13 TL oldu.

Bursa’da gayrimenkul m2 ortalama fiyatları
Satılık Kiralık
Konut 1.823 TL Konut 8 TL
Arazi 50 TL – –
İş Yeri 2.369 TL İş Yeri 13 TL

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap