Turkcell’in hisse davasında flaş karar

Turkcell’in hissedarlarından Alfa Telekom…

Turkcell’in hissedarlarından Alfa Telekom Turkey’in yatırımlarını yöneten çatı yatırım şirketi Letterone, Turkcell hisseleri için Londra’da devam eden davayı kazandıklarını duyurdu.

Rus milyarder Mikhail Fridman’ın sahip olduğu şirketten yapılan açıklamada Çukurova’nın 60 gün içinde hisselerini satma ya da alma kararını vermesi gerektiğini belirtildi.

KAP’a da gönderilen açıklamada Çukurova’nın 29 Temmuz tarihinden itibaren 60 günlük süre içerisinde iki seçenekten birisini seçmesi gerektiği belirtildi. 

İlk seçenek, Çukurova’nın ATTL’nin sahip olduğu, İngiliz Virgin Adaları’dan kurulu Cukurova Telecom Holdings Limited’in (CTH) 49 adet A grubu hissesini (Bu hisseler Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’de dolaylı olarak yüzde 13,22’lik bir hisseye tekabül ediyor) hisse başına 54 milyon 902 bin dolar yani toplam olarak 2 milyar 690 milyon 198 bin dolar üzerinden satın almak. 

İkinci seçenek ise Cukurova’nın sahip olduğu 51 adet B grubu CTH hissesini (Bu hisseler Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’de dolaylı olarak yüzde 13,76’lık hisseye denk geliyor) hisse başına 54 milyon 902 bin dolara yani toplam 2,8 milyar dolara ATTL’ye satmak.

Turkcell İletişim’in yüzde 51 hissesi Turkcell Holding’e, yüzde 13,07’si Teliasonera’ya ait, yüzde 35,88’i ise halka açık. Turkcell Holding ise yüzde 53’ü Cukurova Telecom Holdings (CTH), yüzde 47’si Teliasonera’da bulunuyor. Altimo’nun CTH’de yüzde 49 hissesi bulunuyor.

Tahkim kararında Çukurova’nın bu iki seçenekten birisini seçmesine, bu alım-satım işlemini 14 gün içerisinde gerçekleştirmesine Çukurova’nın ATTL’ye karşı olan iddialarının reddine, 326 bin 701 sterlinlik tahkim masraflarını ödemesine ve ayrıca 5 milyon 500 bin sterlin tutarındaki avukatlık masraflarını da ATTL’ye ödemesine karar verildi. 

Turkcell’de TeliaSonera’nın direkt ve dolaylı olarak yüzde 37,3, Alfa’nın ise yüzde 13,22 hissesi bulunuyor.

Çukurova Grubu, Alfa Grubu’na rehinli dolaylı Turkcell hisselerinin geri alımı için 2014’te Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzalamış ve Alfa Grubu’na 1,604 milyar dolarlık borcunu ödemişti. Bu kredi karşılığında söz konusu yüzde 13,76’lık pay Ziraat Bankası’na teminat olarak verilmişti.

Çukurova Grubu, Alfa’nın CTH’deki hisselerini almak üzere teklif yapmış ancak Alfa bunu reddederek 2014 sonunda Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde hukuki süreci başlatmıştı.

Alfa Telecom Turkey ise 2015 Mart ayında CTH’nin, Çukurova grubu şirketlerinden Cukurova Finance International’a ait olan ve Ziraat Bankası’na ipotekli yüzde 13,76 Turkcell İletişim hisselerini satın almak için 2,8 milyar dolar teklif etmişti.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap